fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wzór nowego paszportu poznamy w przyszłym roku

Wzór nowego polskiego paszportu jest nadal nieprzesądzony, a konsultacje w tej sprawie trwają – podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wzór nowego dokumentu ma pojawić się w przyszłym roku.

Szata graficzna nowego paszportu ma upamiętniać 100-lecie niepodległości państwa polskiego. Stąd też prowadzona przez resort kampania pt. ,,Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. Jej celem jest wyłonienie motywów, które się w nim znajdą.

Akcja wzbudziła sprzeciw Ukrainy i Litwy. Wszystko przez to, że wśród propozycji znalazły się Ostra Brama w Wilnie oraz Cmentarz Orląt Lwowskich.

Według naszych wschodnich sąsiadów, miejsca te leżą na ich terytorium i nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

W ocenie polskiego resortu, sprzeciw Ukrainy i Litwy wywołała otoczka medialna towarzysząca prowadzonej kampanii na ten temat. MSWiA podkreśla, że zaproponowane motywy odnoszą się do ważnej części naszej historii.

Nowy polski paszport ma nie tylko upamiętniać odzyskanie niepodległości. Ma być także zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia.

Na zgłoszone projekty nowej szaty graficznej dokumentu będzie można zagłosować do 10 września.

RIRM

drukuj