Prezydent RP na obchodach Święta Policji

Kilkudziesięciu policjantów zostało odznaczonych, a kilkunastu awansowanych na wyższe stopnie oficerskie z okazji Święta Policji. W głównych uroczystościach na Pl. Piłsudskiego uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Za służbę ofiarną, z oddaniem i poświęceniem, z wielką starannością, z dopełnieniem wszystkich zasad z całego serca Państwu dziękuję – mówił prezydent do zgromadzonych na Pl. Piłsudskiego policjantów.

Dziękuję też Państwa bliskim, którzy na Was czekają z drżeniem serca, gdy usłyszą, że coś gdzieś się zdarzyło, a wiedzą, że bliska osoba jest na służbie – ojciec, mama, żona, mąż, brat, siostra, syn, córka, ukochany, ukochana. Tak to jest, że dolą rodzin jest czekać, ale także mogą być dumni – dodał Andrzej Duda.

Na Pl. Piłsudskiego odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżniono też 5 laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Odznaczenia i awanse w czasie uroczystości na Zamku Królewskim wręczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wraz z komendantem głównym policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem oraz wiceszefem BBN Jarosławem Brysiewiczem. W uroczystości wziął udział także nadzorujący policję wiceminister Jarosław Zieliński.

Odczytano prezydencką decyzję o wręczeniu kilkuset policjantom z całego kraju medali „za długoletnią służbę”. Kilkuset funkcjonariuszy z terenu całej Polski zostało odznaczonych przez szefa MSWiA odznaczeniami „zasłużony policjant”.

Podczas uroczystości odznaczono w sumie 46 osób. 18 funkcjonariuszy otrzymało prezydenckie odznaczenia–  krzyże zasługi – złote, srebrne i brązowe. Wyróżniony został m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego policji isnp. Piotr Mąka, za kierowanie akcją związaną z poszukiwaniem i zatrzymaniem Kajetana P. –  zabójcy lektorki języka włoskiego z Warszawy.

Podczas uroczystości 18 policjantów zostało mianowanych na wyższe stopnie: 8 na stopień podinspektora, 7 na młodszego inspektora i 3 na stopień inspektora policji. W całym kraju awanse dostało kilkaset osób.

Obchody święta policji trwają od piątku. W KGP odsłonięte zostały Tablice Pamięci z nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Jak co roku złożone zostały wieńce i kwiaty przed Obeliskiem „Poległym Policjantom –  Rzeczpospolita Polska”. W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również 14 osobom – wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom –  wręczone zostały medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. W tym roku termin obchodów został zmieniony ze względu na Światowe Dni Młodzieży.

Obecnie policja jest największą formacją mundurową w kraju, służy w niej 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

 

 

Prezydent.pl/PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj