W życie wchodzi podzielona płatność VAT

Przedsiębiorcy od dzisiaj mogą regulować faktury VAT w mechanizmie podzielonej płatności. Jednocześnie fiskus będzie mógł zażądać – także od najmniejszych firm, ale tylko tych prowadzących elektroniczne księgi – kolejnych danych w formie plików JPK.

W życie wchodzą zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności w VAT – tzw. split payment – oraz związane ze stosowaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego w kontaktach z fiskusem.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że celem zmian jest walka z wyłudzeniami VAT. Chodzi o tzw. znikających podatników oraz zwiększenie dochodów podatkowych, pewności działalności gospodarczej i równości zasad konkurencji.

W Polsce przez wiele lat narastała luka w podatku VAT – zaznaczył ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

– Kiedy analizowano potencjał gospodarki to okazywało się, że przy danej wartości gospodarki pojawia się bardzo niska wartość wpływów podatkowych, czyli zaczęły nam ginąć wpływy z podatku VAT. Okazało się, że mieliśmy ogromny problem ze ściągalnością podatku. Mieliśmy masę transakcji, który były nielegalne, de facto sprowadzające się do próby oszukania budżetu państwa. Wprowadzenie tego typu instrumentów, które już się sprawdziły w innych państwach UE, spowoduje, że łatwiej będzie monitorować przepływ pieniądza w ramach transakcji gospodarczych – wskazał dr Artur Bartoszewicz.

Podzielona płatność umożliwi podatnikom zapłatę ich kontrahentom faktur VAT w dwóch strumieniach finansowych: netto i VAT. Kwota netto będzie dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób, bez ograniczeń, natomiast VAT będzie wpływał na specjalne konto.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że resort w najbliższych miesiącach będzie analizować funkcjonowanie tzw. podzielonej płatności m.in. pod kątem wpływu tego mechanizmu na płynność firm.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl