fot. flickr.com

Dochody z VAT w pierwszym kwartale 2017 r. wyższe o 34 procent

Dochody z VAT wzrosły o 34 proc., czyli blisko 14,5 mld zł w pierwszym kwartale bieżącego roku – poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza. Dochody z podatku CIT były z kolei wyższe o 15 proc., czyli 1,7 mld zł.

Wiceminister przedstawił w Sejmie informację w sprawie efektów uszczelnienia systemu podatkowego i jego wpływu na wysokość dochodów budżetowych. Wnioskował o to klub Prawa i Sprawiedliwości.

Widoczne są pierwsze efekty uszczelnienia systemu, eliminacji patologii; widać, jak zmniejsza się deficyt budżetowy – powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza.

– Prowadzimy działania holistyczne dotyczące wszystkich podatków. Trudno mówić o przyczynach uszczelnienia CIT czy PIT w oderwaniu od VAT. Widzimy efekty wskrośne, polegające na tym, że chociażby JKP (Jednolity Plik Kontrolny – red.) VAT powoduje większą dyscyplinę do stronie podatków dochodowych. Większa dyscyplina po stronie podatków dochodowych przedsiębiorstw powoduje, że więcej pieniędzy jest wypłacanych pracownikom w formie oficjalnej, co powoduje wzrost dochodów z tytułu podatku PIT. Tym sposobem działania holistyczne mają wymiar systemowy i prowadzą do wzrostu dochodów budżetowych – wyjaśnił Paweł Gruza.

Z kolei dochody z podatku akcyzowego w tym okresie były wyższe o 3,6 proc. w ujęciu rocznym , a dochody z PIT-u wzrosły o 7,6 proc. rok do roku.

W debacie politycy PiS wskazywali, że w poprzednich latach można było zaobserwować „zapaść wpływów podatkowych”, co „odziedziczył rząd premier Beaty Szydło”. Wskazano też brak reakcji ze strony kolejnych ministrów finansów rządów PO-PSL na fakt, że luka podatkowa ciągle wzrastała.

RIRM

drukuj