fot. PAP/Rafał Guz

T. Michalak będzie dziś odpowiadał na pytania komisji śledczej ds. VAT

Przed sejmową komisją śledczą ds. VAT ma dziś zeznawać Tomasz Michalak, były dyrektor Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów.

W latach 2001–2002 Tomasz Michalak był prezesem Głównego Urzędu Ceł. W kolejnym roku sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i szefa Służby Celnej. Później objął stanowisko dyrektora Departamentu Ceł w resorcie finansów, które pełnił do listopada 2015.

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała zaznaczył, że Michalak uczestniczył w wielu konsultacjach projektów nowelizacji podatku VAT. Z izb celnych z całego kraju spływały do niego propozycje, jak ten system uszczelnić – dodał poseł PiS.

Te wszystkie aspekty będziemy chcieli zbadać. Ja osobiście będę chciał zbadać wątek nowelizacji z roku 2011, kiedy to zniesiono zabezpieczenia podatku w imporcie. Wtedy ta propozycja została najpierw negatywnie oceniona przez Departament Podatku VAT, a potem minister Kapica, czyli zwierzchnik Departamentu Ceł, wystosował pismo, w którym polecił, żeby jednak to rozwiązanie przyjąć. Ono bardzo szybko zostało przyjęte, mimo że sam Departament Podatku VAT – który bezpośrednio się zajmuje tym podatkiem – opiniował, że doprowadzi to rozszczelnienia i zwiększy ryzyko wyłudzeń. Więc okoliczności, w jakich ta rekomendacja ministra Kapicy powstała to jest jeden z ważnych wątków, który będziemy badać, zwłaszcza że później – według różnych ocen – nawet do 11 mld zł straty z tytułu tej luki mogły wynieść – mówił Marcin Horała.

Przewodniczący komisji poinformował również, że wraz z ekspertami pracuje nad wstępną wersją raportu. Wyodrębniamy poszczególne wątki i budujemy treść merytoryczną – przekazał poseł Marcin Horała.

Według wcześniejszych zapowiedzi, komisja do końca czerwca będzie przesłuchiwać świadków. W lipcu ma powstać raport.

RIRM

drukuj