fot. flickr.com

Sejmowa komisja śledcza do zbadania wyłudzeń VAT po pierwszym posiedzeniu

Na pierwszym posiedzeniu w Sejmie zebrała się dziś komisja śledcza do zbadania wyłudzeń VAT. Głównymi punktami były pierwsze wnioski dowodowe oraz robocza definicja luki podatkowej. Następne posiedzenie zaplanowano na drugą połowę sierpnia.

Na podstawie analizy wniosków komisja będzie mogła zadecydować o wezwaniu konkretnych osób. Politycy zajmą się okresem od 2007 r. do 2015 r.

Śledczy, jak tłumaczył przewodniczący komisji Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości, będą mogli teraz wystąpić do różnych instytucji, w tym Ministerstwa Finansów czy NIK, o potrzebne dokumenty.

– Do Ministerstwa Finansów przede wszystkim o dokumenty dotyczące przebiegu procesu legislacyjnego ws. zmian zarówno w ustawach, jak i rozporządzeniach do ustaw o podatku od towarów i usług. To jest też kwestia ewentualnych doniesień do Ministerstwa Finansów i podległych mu służb skarbowych na temat nieprawidłowości w ściąganiu tych podatków i reakcji na te doniesienia. To także kwestia prokuratury krajowej, czyli postępowań karnych dotyczących przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT. Jeżeli chodzi o wątek legislacyjny, to o potrzebne dokumenty zwrócimy się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do Rządowego Centrum Legislacyjnego – wskazywał poseł PiS.

Komisja ma zbadać i ocenić prawidłowość działań poprzedniego rządu w sprawie zapewnienia dochodów z VAT i akcyzy oraz sprawdzić ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj