PK: Kolejne zatrzymania ws. dwóch grup wyłudzających podatek VAT

W ostatnich dniach na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, agenci CBA oraz funkcjonariusze Policji zatrzymali łącznie 8 osób związanych z dwiema grupami zajmującymi się wyłudzaniem podatku VAT – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Dodała, że na tym procederze Skarb Państwa stracił blisko 90 milionów złotych.

Jak przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej, ostatnie zatrzymanie 8 osób to wynik dwóch śledztw nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, dotyczących działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT.

„Obecne zatrzymania były kolejnymi w tych śledztwach. Uprzednio zarzuty usłyszało już 17 osób, w tym kierujący grupami przestępczymi” – podkreśliła prokurator.

Wskazała, że zatrzymani po doprowadzeniu do prokuratury usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karo-skarbowych związanych z fikcyjnym, >>karuzelowym<< obrotem granulatem tworzyw sztucznych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz posłużenia się fikcyjnymi fakturami na łączną kwotę ponad pół miliona złotych.

„Prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 40 do 70 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu” – podkreśliła rzeczniczka Prokuratury Krajowej dodając, że trzech z uprzednio zatrzymanych podejrzanych pozostaje w areszcie tymczasowym.

Z ustaleń śledczych wynika, że jedna z grup działała w latach 2011-2015 w Polsce oraz w Niemczech, Słowacji i Czechach.

„Przedmiotem działalności tej grupy był fikcyjny obrót granulatem tworzyw sztucznych z udziałem podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych, polegający na wystawianiu faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna – sprzedaży” – podała.

„Druga z grup przestępczych działała w latach 2017–2019 m.in. w Krakowie, Katowicach i Sosnowcu. Grupa zajmowała się wyłudzaniem zwrotu podatku VAT m.in. poprzez sprzedaż >>pustych<< faktur kosztowych na rzecz innych firm, które wykazywały je w swoich rozliczeniach podatkowych, w efekcie czego dochodziło do uszczuplenia należności skarbowych. Grupa zajmowała się również wystawianiem nierzetelnych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy” – dodała.

Poinformowała również, że łącznie zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę około 7 milionów 600 tysięcy złotych w postaci nieruchomości, samochodów, zegarków, pieniędzy.

Podkreśliła także, że oba śledztwa mają charakter rozwojowy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl