fot. twitter.com

USA gotowe do nałożenia nowych sankcji na  Nord Stream 2

Stany Zjednoczone są gotowe do nałożenia nowych sankcji na Nord Stream 2. Wszystko po to, by zablokować dokończenie inwestycji Gazpromu.

O nałożeniu sankcji powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety ekonomicznej  „Handelsblatt” ambasador USA w Niemczech Richard Grenell. Nie jest jasne, jaką formę przybiorą nowe restrykcje. Najprawdopodobniej ukarane zostaną firmy biorące udział w budowie gazociągu oraz nabywcy rosyjskiego gazu. Richard Grenell zaapelował też do niemieckiego rządu o zmianę polityki w tej sprawie.

Stany Zjednoczone są przeciwne budowie Nord Stream 2. Jak podkreślają,  gazociąg jeszcze bardziej uzależniłby Europę od dostaw gazu z Rosji. Stanowisko to podzielają również Polska i Ukraina.

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnia, że plany ukończenia budowanego przez rosyjski Gazprom Nord Stream 2 nie uległy zmianie. Z kolei nakładanie sankcji na ten projekt określił jako sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Nord Stream 2 ma przesyłać 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie przez 1200-kilometrowy gazociąg z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.

TV Trwam News

drukuj