fot. twitter.com

CBŚP i PK: Wprowadzali do obrotu fałszywe funty brytyjskie; zostali zatrzymani

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zatrzymali trzy osoby podejrzane o wprowadzenie oraz usiłowanie wprowadzenia do obiegu podrobionych funtów brytyjskich – poinformowała Prokuratura Krajowa i CBŚP.

Jak przekazała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji nadkom. Iwona Jurkiewicz, funkcjonariusze z olsztyńskiego CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku prowadzą śledztwo dotyczące grupy przestępczej, która miała zajmować się wprowadzaniem do obiegu podrobionych banknotów o nominale 20 funtów brytyjskich.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że na pomysł nielegalnej działalności wpadł prawdopodobnie jeden z zatrzymanych mężczyzn, a następnie dołączyły do niego kolejne dwie osoby, chcące szybko zarobić” – podała policjantka.

Wskazała, że podejrzani wprowadzili do obiegu fałszywe banknoty 20-funtowe w kilkudziesięciu kantorach zlokalizowanych w Gdańsku i w innych miejscowościach województwa pomorskiego.

Do zatrzymania trójki podejrzanych doszło kilka dni temu.

„Podczas przeszukania zatrzymanych oraz ich miejsc zamieszkania, funkcjonariusze znaleźli ponad 120 banknotów. Z ich oględzin wynika, że numery seryjne w wielu przypadkach powtarzały się, co jednoznacznie wskazuje, że są to banknoty podrobione” – dodała nadkomisarz.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

„Podejrzani to dwaj mężczyźni, w tym kierujący grupą oraz kobieta. Prokurator przedstawił im zarzuty odpowiednio kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, puszczenia oraz usiłowania puszczenia w obieg podrobionych obcych pieniędzy o nominale 20 funtów brytyjskich w ilości nie mniejszej niż 54 sztuki oraz przechowywania w celu wprowadzenia w obieg podrobionych obcych pieniędzy o nominale 20 funtów brytyjskich w ilości nie mniejszej niż 126 sztuk” – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokurator wskazała, że sąd przychylił się do wniosku śledczych i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trójki podejrzanych na trzy miesiące. Za zarzucane im czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Jak przyznają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

„Obecnie trwają dalsze czynności zmierzające do ustalenia pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej, ujawnienia i zabezpieczenie innych podrobionych banknotów wprowadzanych do obiegu przez grupę przestępczą oraz ustalenia pokrzywdzonych” – dodała rzeczniczka CBŚP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl