cbsp.policja.pl

CBŚP zatrzymało 6 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej wyłudzającej kredyty

Sześć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem kredytów zatrzymało CBŚP. Podejrzani mieli posługiwać się fałszywą dokumentacją, a czterech z nich ponadto prać brudne pieniądze. Straty pokrzywdzonych spowodowane działaniami grupy wynoszą co najmniej 4,4 mln zł.

Jak poinformowały CBŚP oraz Prokuratura Krajowa, wśród pokrzywdzonych działalnością grupy znalazły się m.in. banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe. Łącznie 9 podmiotów gospodarczych. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.

Zatrzymania są wynikiem akcji przeprowadzonej w ostatnich dniach na terenie województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz podlaskiego przez policjantów z rzeszowskiego CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z innych miast. Zatrzymani to mieszkańcy Mazowsza, Warmii i Mazur oraz województwa świętokrzyskiego w wieku od 24 do 66 lat.

Jak poinformowały w komunikatach CBŚP i PK, z dotychczas zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, że członkowie grupy przestępczej utworzyli kilka spółek, które miały działać w branży handlowej, ale w większości nie prowadziły one faktycznej działalności gospodarczej, ale pozorowały współpracę gospodarczą między sobą.

„W tym celu członkowie grupy wystawiali faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a także wielokrotnie transferowali te same środki finansowe pomiędzy spółkami. Działania te miały uwiarygodnić >>przedsiębiorstwa<< w oczach banków i innych instytucji finansowych oraz skłonić je do udzielenia kredytów, pożyczek, leasingów, a także przyznania limitów faktoringowych” – przekazano w komunikatach.

Dodano, że członkowie grupy w większości nie mieli zamiaru wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań finansowych.

„W ten sposób doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych, a dotychczas ustalona przez śledczych wartość strat wynosi co najmniej 4,4 miliona złotych” – wyliczyli śledczy.

Dodano, że w proceder mogło być zaangażowanych osiem spółek.

Ponadto członkowie grupy podejrzani są o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie co najmniej 1,6 miliona złotych.

Podczas zatrzymań policjanci przeszukali także miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby spółek, a także biura rachunkowe – łącznie 23 obiekty. Zabezpieczyli tam dokumentację oraz sprzęt elektroniczny.

„Wszystkie zabezpieczone przedmioty będą teraz poddane szczegółowej analizie przez śledczych” – zaznaczyło CBŚP.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od 2014 roku do marca 2020 roku na terenie Warszawy, gdzie zajmowała się wyłudzeniami kredytów i pożyczek, przywłaszczeniami samochodów, a także praniem pieniędzy.

Podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu łącznie 22 zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i posłużenia się fałszywą dokumentacją. Ponadto czterem osobom przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.

Za zarzucane przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl