fot. twitter.com

PK: Aresztowano trzech mężczyzn w związku z wyłudzeniami VAT w handlu metalami

Jak poinformował w piątek zespół prasowy Prokuratury Krajowej, aresztowano trzech mężczyzn podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej zwrot podatku VAT w związku z fikcyjnym handlem metalami.

Mężczyźni zostali zatrzymani na początku tygodnia przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustwa, wystawiania nierzetelnych dokumentów oraz popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z wyłudzaniem podatku VAT na kwotę ponad 7 mln zł. Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała nie tylko na terenie Polski, ale również Czech, Słowacji, Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. Jej członkowie zajmowali się wyłudzaniem VAT w związku z obrotem katodami miedziowymi, katodami niklowymi, cynkiem i ołowiem.

Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem kontrolowanych przez podejrzanych firm – tzw. „słupów” i „buforów”.

Według ustaleń śledztwa, w latach 2013-2017 grupa wyłudziła VAT na kwotę około 60 mln zł. Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszały już 43 osoby.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl