PK: zatrzymania i prokuratorskie zarzuty m.in. dla członków grupy pruszkowskiej

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili członkowie tzw. grupy pruszkowskiej. Po odbyciu wieloletnich kar pozbawienia wolności i opuszczeniu zakładów karnych, zajęli się oni popełnianiem przestępstw karnych skarbowych polegających na popełnianiu tzw. oszustw karuzelowych oraz popełnianiem typowych przestępstw kryminalnych jak rozboje, wymuszenia rozbójnicze i pobicia.

Czym zajmowała się grupa?

W toku jednego ze śledztw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie przeciwko Arturowi S., podejrzanemu między innymi o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, ustalono, że funkcjonowała również druga, konkurencyjna wobec grupy Artura S., zorganizowana grupa przestępcza, na czele której stał podejrzany Sebastian W. Ochroną interesów tej grupy zajmowali się między innymi członkowie tzw. grupy pruszkowskiej w tym Andrzej Z. pseudonim Słowik.

Grupa kierowana przez Sebastiana W. działała pomiędzy sierpniem 2013 roku a styczniem 2017 roku głównie w Warszawie i we Wrocławiu, ale także w innych miastach Polski.

Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw karnych skarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7. Takie zachowania narażały na uszczuplenie należności publicznoprawne w postaci podatku VAT – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prokurator Michał Ostrowski, Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Członkowie grupy popełniali także przestępstwa polegające na legalizacji korzyści osiągniętych w wyniku popełnionych przestępstw skarbowych. Dopuścili się oni również szeregu typowych przestępstw kryminalnych jak rozboje, wymuszenia rozbójnicze i pobicia.

Zatrzymano 14 podejrzanych.

Ustalenia poczynione przez prokuratorów doprowadziły do zatrzymania wczoraj (31 stycznia 2017 roku) 14 osób, w tym kilku członków tzw. grupy pruszkowskiej jak Andrzej Z. pseudonim Słowik, Leszek D. pseudonim Wańka i Janusz P. pseudonim Parasol – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Bogdan Święczkowski, I Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy.

Z uwagi na to, że zatrzymani byli członkami zbrojnych grup przestępczych, czynności były wykonywane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Warszawie i w Szczecinie, w tym Oddziały Antyterrorystyczne.

Co zarzuca się podejrzanym?

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie wczoraj oraz dziś (31 stycznia i 01 lutego 2017 roku) zostały im przedstawione zarzuty popełnienia szeregu przestępstw.

Dotyczą one brania udziału lub zakładania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 kodeksu karnego), wystawiania i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami (art. 62 par. 1 i 2 kodeksu karnego skarbowego), poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 271 par. 3 kodeksu karnego), a także pobić (art. 158 par. 1 kodeksu karnego), rozbojów (art. 280 par. 1 kodeksu karnego) i wymuszeń rozbójniczych (art. 282 kodeksu karnego).

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokuratorzy podejmą decyzje o ewentualnym zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl