Vatsterzy wzięli się za glikol. Straty są gigantyczne

Ponad 14 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na fikcyjnym handlu glikolem sprowadzonym z Belgii i Wielkiej Brytanii, który trafiał do Czech i Słowacji. Towar docierał do Polski, gdzie wirtualnie był sprzedawany kolejnym firmom. Ostatnia z nich, zajmująca się eksportem, odbierała podatek VAT. W czasie akcji zatrzymano pięć osób odpowiedzialnych za oszustwa.

Na trop grupy wyłudzającej VAT wpadli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Katowic i Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Oszuści działali od kilku miesięcy. Z Belgii i Wielkiej Brytanii sprowadzali glikol, który od razu był sprzedawany do Czech i Słowacji, ale w Polsce kilka kolejnych firm handlowało nim wirtualnie.

– Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani przy wykorzystaniu kont bankowych różnych podmiotów gospodarczych legalizowali przepływy środków finansowych w oparciu o poświadczającą nieprawdę dokumentację finansowo-księgową. Na terenie naszego kraju faktury zakupu i sprzedaży wystawiane poprzez kolejne podmioty gospodarcze umożliwiły tym firmom obniżenie podatku VAT, a w przypadku ostatniego podmiotu, który sprzedawał towar za granicę, bezpodstawny zwrot podatku VAT – tłumaczy kom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

W ostatnich dniach policjanci CBŚP i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujęli na terenie województw: mazowieckiego, lubelskiego i pomorskiego pięć osób, w tym obywatela Litwy. Zatrzymani są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, specjalizującej się w tzw. karuzeli podatkowej, przy pomocy której wyłudzono nienależny podatek VAT. Na działaniach oszustów Skarb Państwa mógł stracić ponad 14 mln zł.

TVP Info/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl