fot. PAP/Maciej Kulczyński

PK: zatrzymano podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT

Na polecenie prokuratora, policjanci i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali cztery osoby podejrzane udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Jak przekazała Ewa Bialik, podejrzani zostali zatrzymani na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

„Czterem podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych polegających na podrabianiu i wprowadzaniu do ewidencji księgowo–skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym” – podała.

„Na wniosek prokuratora dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazów opuszczania kraju oraz zakazów kontaktowania się ze współpodejrzanymi” – podkreśliła.

Wskazała, że śledztwo w tej sprawie prowadzone przez prokuraturę wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, jest od 2018 roku.

„Dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Sprawcy wytwarzając fałszywe faktury VAT i obracając nimi pozorowali wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym” – zaznaczyła.

„Wykorzystując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej podejrzani sfałszowaną dokumentację przedkładali urzędom skarbowym, po czym nielegalnie uzyskiwali zwrot podatku VAT. Straty Skarbu Państwa z tytuły przestępczej działalności grupy szacowane są na 35 mln zł.” – dodała.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl