fot. PAP/Wojciech Okulnik

Kolejni dwaj świadkowie przesłuchani przez komisję ds. VAT

Sejmowa komisja ds. VAT przesłuchała dziś dwóch działaczy Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Swoje zeznania złożyli były prezes zarządu Romuald Talarek i obecny prezes Stefan Dzienniak. W latach 2008 – 2015 w branży stalowej miało miejsce szereg nieprawidłowości. Według wyliczeń straty sięgały nawet 400 mln zł rocznie.

Romuald Talarek był pytany m.in. o moment, kiedy zauważono problem w obrocie stalą. Świadek zeznał, że nieprawidłowości zostały zgłoszone na posiedzeniu Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej w grudniu 2011 roku.

Z kolei Stefan Dzienniak wskazał, że urzędnicy nie przyjmowali do wiadomości, że na rynku stali działają przestępcy.

– W pierwszym kwartale 2012 roku, kiedy Izba bardzo aktywnie włączyła się w tę działalność, mieliśmy poczucie straconego czasu, bo od urzędnika do urzędnika, od ministerstwa do ministerstwa i właściwie pamiętam mocne zdziwienie albo niedowierzanie, że takie zjawisko w ogóle występuje. A jeszcze kiedy słyszeli, że jest to taka skala, to w ogóle nie dawano wiary – powiedział Stefan Dzienniak.

Komisja VAT została powołana w lipcu 2018 roku. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku. Według szacunków w tym okresie w tytułu wyłudzeń podatku VAT Skarb Państwa stracił około 250 mld zł.

RIRM

drukuj