fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef NIK przed komisją śledczą ds. VAT: Skuteczne zwalczanie oszustw VAT zależy od ich rozpoznania, szybkiej reakcji i kar

Umiejętne rozpoznawanie zagrożeń, szybka reakcja i bezzwłoczne wymierzenie kary – to według zeznającego dziś przed sejmową komisją śledczą szefa Najwyższej Izby Kontroli podstawy skutecznej walki z oszustami VAT.

Krzysztof Kwiatkowski funkcję ministra sprawiedliwości pełnił w latach 2009-11. Z kolei stanowisko Prokuratora Generalnego piastował w latach 2009-10. Od 2013 roku jest szefem Najwyższej Izby Kontroli.

Świadek wskazał, że Izba wielokrotnie podejmowała temat luki VAT, wskazując na największe problemy – np. brak rozwiązań obowiązujących i sprawdzonych już w innych państwach, a także ograniczone uprawnienia policji.

Alarmowaliśmy, że luka VAT rośnie. Tak było np. w 2013 roku w porównaniu do 2012 roku – wskazał świadek. Jak zapewnił, kontrole prowadzone przez Izbę są niezwykle dokładne, a nadzór nad nimi sprawują dyrektorzy poszczególnych departamentów.

Na ile pan, jako prezes NIK, uczestniczy już bezpośrednio w formułowaniu raportu? Czy na przykład ma pan w zwyczaju zapoznawać się osobiście z wszystkimi raportami NIK? – pytał pos. Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT.

– Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza rocznie kilkaset kontroli. Sama kontrola budżetowa jest przeprowadzana np. w trzystu jednostkach równocześnie, wszystkich ministerstwach, urzędach centralnych. Już sama ta liczba uzmysławia, że prezes nie jest w stanie wejść w poziom szczegółowości, przy każdej z tych kontroli – mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Świadek zeznał, że w 2015 roku zaistniała zwiększona wykrywalność oszustów podatkowych, jednak nie przełożyło się to na odzyskiwanie konkretnych pieniędzy. Wiele spraw umorzono.

Sejmowa komisja bada lata 2007-2015. Według szacunków w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj