Autorstwa Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

Czesi nadal nie chcą podpisać porozumienia ws. Turowa

Czesi nie chcą zgodzić się na polskie propozycje w sprawie Turowa. Premier Czech zapowiedział, że kolejne negocjacje mogą odbywać się na szczeblu szefów rządów. Nie ma jednak terminu rozmów.

Po spotkaniu w Warszawie minister klimatu Anny Moskwy z czeską minister środowiska wydawało się, że porozumienie w sprawie Turowa jest już tylko kwestią czasu. Jednak w środę – przed posiedzeniem czeskiego rządu – negocjacje były kontynuowane w formule online.

„Polski zespół negocjacyjny dziękuje stronie czeskiej za dzisiejsze rozmowy i otwartość na nasze propozycje. Liczymy na to, że zostaną one przyjęte w ramach koalicji rządzącej w Czechach i pozwolą zakończyć spór” – napisał na Twitterze rzecznik Ministerstwa Klimatu, Aleksander Brzózka.

 

Na razie jednak do porozumienia nie dojdzie. Czesi chcieli rekompensaty za Turów sięgającej 50 mln euro. Polska była gotowa zapłacić 40 mln. Wciąż nie ma też zgody w sprawie nadzoru sądowego TSUE. Czesi chcą, by Trybunał przyglądał się sytuacji przez 10 lat. Polska ma zgadzać się na 2 lata.

– Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów – poinformował po posiedzeniu rządu czeski premier Petr Fiala.

Nie podał jednak żadnych terminów, w których negocjacje w sprawie Turowa będą kontynuowane. Polskę goni czas. Na początku lutego ma zostać zaprezentowana opinia rzecznika generalnego TSUE. Wyrok zapadłby jeszcze w marcu. Komisja Europejska nalicza Polsce kary za Turów w wysokości 500 tys. euro dziennie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl