Węgry wyślą 150 żołnierzy do Iraku w ramach walki z IS

Węgierski parlament zdecydował, że Budapeszt przystąpi do międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS) i wyśle 150 żołnierzy do Iraku – poinformował szef węgierskiego resortu obrony Csaba Hende. 

Na prośbę USA węgierscy żołnierze mają stacjonować w irackim Kurdystanie i chronić znajdujący się tam wojskowy ośrodek szkoleniowy w Irbilu. Hende wyjaśnił, że węgierski kontyngent weźmie też udział w szkoleniu irackiej armii w ramach wspierania walki z Państwem Islamskim, które „jest rosnącym zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju oraz stabilizacji”.

O tym, że Węgry rozważają przystąpienie do międzynarodowej koalicji walczącej z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie, poinformował już na początku marca szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Wysłanie wojska wymaga na Węgrzech zgody dwóch trzecich deputowanych, ale dzięki głosom opozycyjnych posłów, którzy poparli tę inicjatywę, gabinetowi premiera Viktora Orbana udało się uzyskać aprobatę parlamentu.

Budapeszt w ramach wspierania koalicji walczącej pod egidą USA z IS, już w minionym roku dostarczył do Iraku amunicję.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl