fot. pixabay.com

Min. J. Sasin: Polskie zapasy gazu pozwalają nie obawiać się kryzysu w dostawach

Polskie zapasy gazu pozwalają nie obawiać się kryzysu w dostawach – ocenił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów, Jacek Sasin. Przypomniał, że z Rosji pochodzi nieco ponad połowa zużywanego w Polsce gazu.

„Polskie magazyny gazu są wypełnione w ok. 80 proc., dzięki czemu możemy przetrzymać kryzys spowodowany >>zakręceniem kurka<< przez miesiąc, a nawet do dwóch miesięcy przy założeniu, że żaden gaz do Polski nie dociera” – powiedział Jacek Sasin w telewizji Polsat News.

Podkreślił, że „tak źle nie jest”, ponieważ gaz rosyjski to nieco ponad 50 proc. gazu, zużywanego dziś w Polsce. Znaczna część pochodzi z własnego wydobycia i jest sprowadzana jako LNG – mówił wicepremier.

Jak dodał, Europa w ostatnich latach nie zrobiła praktycznie nic, żeby się uniezależnić od gazu rosyjskiego.

„Na przykład Niemcy są od niego zależne w ok. 50 proc., ale nie mają alternatywnych dróg importu, które zbudowała Polska” – zaznaczył, wskazując na terminal LNG.

„Niemcy są w sytuacji nawet gorszej niż Polska” – ocenił.

Według ministra nastawienie do rosyjskiego gazu w Europie obecnie się zmienia.

„Nowy niemiecki rząd mówi już w innym tonie o Nord Stream 2” – podkreślił wicepremier, przypominając, że w czasie niedawnej wizyty w Warszawie niemiecki wicekanclerz Robert Habeck mówił, że „nie jest to projekt czysto ekonomiczny, ale i polityczny, który wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Niemiec i w taki sposób będzie przez rząd oceniany”.

„To wyraźna zmiana tonu. Mam nadzieję, że to nie jest chwilowa refleksja, związana z sytuacją na Ukrainie, tylko zmiana stała, która spowoduje, że ten zły projekt zostanie zablokowany” – powiedział Jacek Sasin.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl