Będą zmiany w koncesjach na poszukiwania m.in. ropy i gazu

Zmiany w przyznawaniu koncesji na poszukiwania m.in. ropy i gazu – w tym ułatwienia dla przedsiębiorców, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów państwa – ma przynieść projektowana nowela Prawa górniczego i geologicznego (Pgg) – poinformował Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek.

Dodał, że „kwestią dni” jest, by projekt wyszedł z Ministerstwa Środowiska.

„Zdecydowaliśmy się połączyć projekt naszej zmiany Pgg z projektem zmiany Pgg implementującym dyrektywę off-shore dotyczącą węglowodorów, tak aby nie mnożyć ustawowych bytów” – powiedział Mariusz Orion Jędrysek.

Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska wyjaśnił, że zmiany, jakie zaproponuje resort, mają służyć m.in. ułatwieniom dla przedsiębiorców poszukujących węglowodorów oraz zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa przy udzielaniu koncesji łącznych na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie ropy i gazu.

„Jedno i drugie osiągniemy m.in. dzięki tzw. systemowi open door, w którym koncesje nie będą udzielane automatyczne, lecz w przetargu – ale na wniosek inwestora. Ministerstwo ogłosi przetarg, do którego będę mogli przystąpić inni przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie nie oznacza automatycznego przyznania koncesji poszukiwawczej firmie, która jako pierwsza zgłosiła chęć poszukiwań” – dodał Mariusz Orion Jędrysek.

Wiceminister podkreślił, że przedsiębiorcy ubiegający się o koncesje węglowodorowe będą przechodzić jak dotychczas prekwalifkację. Ma to na celu zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa. „Do przetargu dopuszczane są firmy wiarygodne finansowo, gwarantujące realizację warunków ewentualnie udzielonej koncesji geologicznej w tym pełne raportowanie z postępu prac tak, aby faktycznie wzbogacić informację geologiczną” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że państwo musi poważnie traktować inwestorów, bo to oni ponoszą ryzyko.

„W obecnych przepisach są luki. Chcemy zaproponować stabilne i uproszczone przepisy. Ministerstwo ogranicza zatem swoje żądania wobec inwestorów przy udzielaniu koncesji do minimum. Chodzić nam będzie wyłącznie o to, żeby interes Skarbu Państwa i społeczności lokalnej był zachowany, a ryzyko inwestycyjne obniżone. Obniżenie ryzyka to spadek kosztów, którego zysk może mieć SP” – dodał Mariusz Orion Jędrysek.

Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że prawo będzie dopuszczało przetargi inicjowane przez MŚ, gdzie resort przygotowuje pakiet koncesyjny z pełną informacją geologiczną, środowiskową itd. niezbędną inwestorowi.

„Dotychczas takiego przetargu nigdy nie przeprowadzono i za kilka dni ogłosimy właśnie taki przetarg, oferując gotowy pakiet na jedną koncesję. W takim postępowaniu inicjowanym przez GGK (Głównego Geologa Kraju) przedsiębiorcy są zwalniani z części biurokratycznych obowiązków, w tym oceny oddziaływania na środowisko, bo to wszystko wykonuje już minister. W tym wypadku jednak przedsiębiorcy nie mają swobody proponowania obszaru koncesyjnego, bo ten wyznacza minister w pakiecie koncesyjnym” – wyjaśnił Główny Geolog Kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl