fot. flickr.com

Państwo wybuduje 3 tys. tanich mieszkań czynszowych

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego wybuduje 3 tys. tanich mieszkań czynszowych. Rząd w kolejnych latach chce rozszerzyć ten program, głównie z myślą o rodzinach z dziećmi.

Wnioski do BGK złożyło już 45 inwestorów z całego kraju. Budowa ma trwać przez cały przyszły rok, a pod koniec 2017 roku pierwsze mieszkania mają być oddane do użytku.

Do udziału w programie ma zachęcać m.in. cena metra kwadratowego, która nie powinna być wyższa niż około 3 tys. zł.

Jak mówi poseł Gabriela Masłowska z sejmowej komisji finansów, pomysł jest dobry, zwłaszcza, że obecnie jest wielkie zapotrzebowanie na mieszkania.

Na ten moment potrzeba przynajmniej miliona mieszkań, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby Polaków. W tej sytuacji sądzimy, że ta forma budowy tanich mieszkań na wynajem rozwiąże problemy części rodzin. Ten program jest skierowany do tych, którzy mają za wysokie dochody, aby móc otrzymać mieszkanie socjalne czy komunalne, natomiast za niskie dochody, aby móc zaciągnąć kredyt czy we własnym zakresie kupić lub budować mieszkanie. Wobec tego jest to skierowane do grupy – powiedziałabym – o średnich dochodach, ale nie pozwalających na wynajmowanie na zasadach komercyjnych czy kupno mieszkania we własnym zakresie – tłumaczy poseł Gabriela Masłowska.

Rząd obniży koszty budowy tych mieszkań m.in. przez to, że będzie przekazywał inwestorom – za darmo lub po niskich cenach – państwowe grunty pod czynszówki.

RIRM

drukuj