fot. pixabay.com

Polska za czasów Zjednoczonej Prawicy zrezygnowała z dostaw ropy z Rosji

Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, przypomniał na antenie TV Trwam, jak wtedy, gdy stał na czele spółki, przebiegał proces uniezależniania polskiej energetyki od rosyjskiego wpływu.

W programie „Rozmowy niedokończone” były prezes Orlenu, Daniel Obajtek,  mówił o tym, jak spółka zmieniała kierunki dostaw po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach w 2015 roku.

Za czasów Platformy prawie 100 proc. ropy było z kierunku rosyjskiego. Nawet jak odcięto rurociąg do rafinerii w Możejkach, to brano ropę rosyjską poprzez firmy pośrednicze – mówił Daniel Obajtek.

Proces transformacji w spółce był wieloletni.

Nie czekaliśmy na wojnę, tylko w momencie, kiedy wybuchła wojna 70 proc. ropy szło już z innego kierunku – podkreślał były prezes Orlenu.

Daniel Obajtek tłumaczył, że nie było możliwości zerwania kontraktów bez nałożenia sankcji, bo wiązałoby się to z płaceniem za ropę, jakiej byśmy nie odebrali. Podkreślił, że Polska podobny wysiłek, odejścia od rosyjskich wpływów na energetykę, wykonała w obszarze gazu, m.in. poprzez rosnące wydobycie.

Wydobywaliśmy wtedy 4 mld metrów sześciennych gazu, dziś wydobywamy koło 8 mld metrów sześciennych z naszego wydobycia – zaznaczył kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. [czytaj więcej]

https://x.com/RadioMaryja/status/1791418942331781190

Wpływ na to mają kolejne złoża w Norwegii, z których korzysta Orlen.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl