fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco

PKN Orlen podpisał kontrakt na dostawy ok. 200 tys. ton ropy miesięcznie z saudyjską firmą Saudi Aramco. To jeden z największych koncernów wydobywczych na świecie. Surowiec będzie trafiał do rafinerii grupy PKN Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie.

Kontrakt na dostawy ropy obowiązuje od 1 maja do 31 grudnia i może być przedłużany automatycznie na kolejne lata. To pierwsza w historii bezpośrednia umowa długoterminowa PKN Orlen z dostawcą z regionu Zatoki Perskiej – wskazał szef polskiej spółki Wojciech Jasiński.

Poseł Maciej Małecki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa mówi o rewolucji w dywersyfikacji dostaw ropy do Polski.

– To niewątpliwy pozytyw dla naszego bezpieczeństwa energetycznego, ale także bardzo dobra wiadomość dla naszej gospodarki. Dzięki umowie z Saudyjczykami Orlen zyskuje bardzo poważny atut w rozmowach z Rosją. My nie musimy rezygnować z dostaw ropy z Rosją, natomiast musimy być tam traktowani jako równorzędny partner i otrzymywać ropę po cenie rynkowej. To, że Orlen zawarł kontrakt z Arabią Saudyjską pozwala nam na dużą niezależność w kolejnych negocjacjach z Rosją. Będziemy wolni od kaprysów rosyjskich i wykorzystywania surowców energetycznych do polityki rosyjskiej – podkreśla Maciej Małecki.

PKN Orlen od początku tego roku konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji zaopatrzenia. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości surowiec będzie pozyskiwany z kolejnych kierunków.

RIRM

drukuj