fot. pixabay.com

Europejskie firmy mogą skorzystać z przechowywania gazu w ukraińskich magazynach

Ukraina proponuje europejskim firmom możliwość przechowywania gazu w swoich podziemnych magazynach. Obecnie znajduje się w nich 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu, a możliwości są zdecydowanie większe.

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa blisko dwa lata. W nocy ogłoszono alarm przeciwlotniczy w pięciu obwodach: charkowskim, donieckim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim. Ukraina – mimo nieustannych ataków ze strony Kremla – dzielnie odpiera opór, przygotowując się do wiosennej ofensywy, ma przy tym wsparcie Zachodu, któremu składa propozycję dotyczącą przechowywania gazu.

– Przechowujemy i przechowywaliśmy 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu z firm zagranicznych. Naszym ambitnym planem jest to, abyśmy stali się europejskim sejfem gazowym i proponujemy, by firmy europejskie przechowywały już teraz do 10 miliardów metrów sześciennych gazu w naszych magazynach – wskazał Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

Ukraina posiada największe w Europie magazyny podziemne o łącznej pojemności ponad 25 miliardów metrów sześciennych. Część z nich znajduje się przy granicy z Unią Europejską. To nie pierwsza taka propozycja – udostępnienie swoich magazynów dla strategicznych rezerw Unii Europejskiej władze w Kijowie proponowały także w marcu 2022 roku, miesiąc po rozpoczęciu rosyjskie inwazji na Ukrainę. Zapewniały wówczas, że Kijów pozostaje partnerem Europy w sprawach bezpieczeństwa energetycznego mimo agresji militarnej ze strony Rosji. Obecnie z ukraińskich magazynów korzysta ponad tysiąc przedsiębiorstw z 29 krajów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl