Do Polski przybędą dziś przedstawiciele Komisji Weneckiej

Delegacja Komisji Weneckiej przybywa dziś do Polski w ramach prac nad projektem opinii nt. nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wnioski mamy poznać 14 października.

W programie wizyty są rozmowy w Sądzie Najwyższym, parlamencie, Ministerstwie Sprawiedliwości, TK, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i Kancelarii Premiera.

Jutro natomiast w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o sytuacji w Polsce, a w środę głosowanie nad rezolucją. Projekt, który wstępnie uzgodniło pięć frakcji, dot. kryzysu wokół TK, ustaw; medialnej, o policji oraz wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej i praw kobiet.

Europoseł Marek Jurek w audycji Rozmowy Niedokończone w Radiu Maryja i TV Trwam powiedział, że działanie PE wobec polski to bezprawny atak.

– Ten atak pogarsza tak naprawdę możliwość dialogu w Polsce. Bo trudno rozmawiać o czymkolwiek w sytuacji, kiedy kraj jest bezprawnie atakowany z zewnątrz. Uważam, że powinniśmy robić wszystko, żeby naprawić współpracę europejską. Ale przecież są warunki, których nie można zaakceptować. (…) Ta inicjatywa, którą w jakimś momencie pokazał Paweł Kukiz, kiedy powiedział o tym, że jeżeli przeciwko Polsce zostałyby uruchomione działania z art. 7., czyli działania zmierzające do pozbawienia nas głosu na forum Unii Europejskiej, to Sejm RP powinien rozważyć zapytanie społeczeństwa, czy chce być w takiej Unii – zwrócił uwagę Marek Jurek.

PE już po raz drugi w tym roku zajmie się Polską. Pierwsza debata odbyła się w styczniu, z udziałem premier Beaty Szydło, a w kwietniu europosłowie przyjęli rezolucję o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego

RIRM

drukuj