fot. PAP

Litwa uruchomi terminal LNG

Litwa uruchomi dziś terminal LNG, który ma uniezależnić ją od Gazpromu. Minister finansów Litwy przekonuje, że zapewni on alternatywne dostawy gazu i poprawi pozycję kraju w negocjacjach z Gazpromem.

Pływający terminal LNG w kłajpedzkim porcie to w rzeczywistości specjalny statek z instalacjami do magazynowania, przeładunku i regazyfikacji gazu skroplonego. Został zbudowany w Korei Południowej.

Warto zwrócić uwagę, że nasi wschodni sąsiedzi uruchamiają swój gazoport wcześniej niż Polska, mimo że rozpoczęli budowę później. I choć nawodny terminal buduje się szybciej, nie tłumaczy to opóźnień – mówi dr Bogusław Marzec, były prezes PGNiG.

– Warto zwrócić uwagę, że po wyborach w 2007 roku zawieszono wszystkie działania związane z budową naszego terminalu. Przez rok czasu zastanawiano się, czy kontynuować tę inwestycję, czy nie. Pamiętam słowa byłego już premiera Donalda Tuska, który mówił, że zakończenie terminala zbiegnie się z pierwszymi dostawami z Kataru. Niestety, tak się nie stało, bo dostawy tutaj powinny już być. Podjęto się renegocjacji, a terminal jest nadal w budowie – powiedział dr Bogusław Marzec.

Terminal LNG w Świnoujściu ma być gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w przyszłym roku.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj