[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Westerplatte jest naszym narodowym sanktuarium

Westerplatte jest naszym narodowym sanktuarium, ponieważ na trwałe wpisało się w świadomość Polaków jako miejsce rozpoczęcia II wojny światowej zaznaczył senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski w środowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trwa spór o budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Kilka dni temu Sejm przyjął specustawę w tej sprawie. Na obecnym posiedzeniu kwestią tą zajmował się natomiast Senat, który odesłał specustawę z powrotem do podkomisji.

Westerplatte jest naszym narodowym sanktuarium, ponieważ na trwałe wpisało się w świadomość Polaków jako miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. Pierwsze ofiary wojenne padły właśnie tam i było to miejsce w szczególny sposób czczone. Jest to również miejsce, gdzie historycznie zaczyna się II wojna światowa nie tylko dla Polski, ale także dla całego świata – podkreślił Jan Maria Jackowski.

Senator Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że to, co aktualnie dzieje się wokół Westerplatte, a więc forma upamiętnienia tego miejsca, woła o pomstę do nieba, ponieważ nie jest to we właściwy sposób upamiętnione.

Samorząd gdański, który dysponuje nieruchomościami ziemskimi w 15 proc. na tym półwyspie (ale kluczowymi z punktu widzenia budowania muzeum plenerowego), niewiele w tym zakresie przez ostatnie lata zrobił. Stąd pojawiła się inicjatywa, aby poprzez ustawę, która uprości procedury wywłaszczeniowe i wszelkie postępowania administracyjne, umożliwiła ona w perspektywie 4 lat budowę odpowiedniego muzeum – zaznaczył gość Radia Maryja.

Cała awantura w tej sprawie dotyczy w zasadzie wymiaru politycznego samorządu gdańskiego, który jak wiadomo nie jest zbyt przychylnie nastawiony do obecnego rządu – dodał polityk.

1 września tego roku zostanie wmurowany kamień węgielny pod nowe muzeum na terenach Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej ma w założeniu zarządzać dwoma budynkami: elektrownią i wartownią numer 4.

Całą rozmowę z udziałem senatora Jana Marii Jackowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl