Niemcy: do polskiego konsulatu trafiły nieznane dotąd pośmiertne zdjęcia „Hubala”

Konsulat w Monachium opublikował nieznane dotąd, pośmiertne zdjęcia majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Fotografie zostały odnalezione w albumach przekazanych stronie polskiej przez wnuka niemieckiego oficera Wehrmachtu.

Dwa albumy zawierające ponad 700 zdjęć z lat 1939-1941 przekazał Konsulatowi Generalnemu RP w Monachium  mieszkaniec Bawarii. Wcześniej oddał on ambasadzie polskiej w Berlinie obraz Franciszka Mrażka  „Na przypiecku”, który został skradziony w czasie II wojny światowej przez jego dziadka, oficera niemieckiego stacjonującego w Pałacu Prezydenckim w Spale.

Fotografie przekazane stronie polskiej zostaną poddane badaniom naukowym. Po wstępnej analizie stwierdzono, że zdjęcia zostały wykonane zaraz po odnalezieniu ciała majora Hubala przez Niemców w sosnowym zagajniku w Anielinie koło Opoczna. Major Henryk Dobrzyński zginął zastrzelony z broni maszynowej, rankiem 30 kwietnia 1940 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl