fot. twitter.com

Litwa: Kolejny kandydat na prezydenta chce pierwszą wizytę złożyć w Polsce

Jeden z liderów walki o urząd prezydenta na Litwie ekonomista Gytanas Nauseda jako kolejny kandydat zapowiedział w piątek, że jeżeli wygra majowe wybory, z pierwszą wizytą uda się do Polski. Podobną deklarację złożył niedawno Saulius Skvernelis.

„Z pierwszą wizytą udam się do Polski” – powiedział Nauseda, prezentując priorytety polityki zagranicznej swej ewentualnej prezydentury.

„Nasze plany obrony terytorialnej nie byłyby skuteczne bez współpracy z naszym południowym sąsiadem (Polską). Chciałbym, by nasza współpraca gospodarcza była bardziej dynamiczna” – powiedział kandydat na prezydenta.

Jeżeli chodzi o zapis polskich nazwisk w litewskich dokumentach, Nauseda wyjaśnił, że opowiada się za zapisem nazwiska w oryginalnej formie na dalszych stronach paszportu, pozostawiając na czołowej stronie wersję zlituanizowaną. Z taką propozycją nie zgadzają się Polacy na Litwie.

Nauseda uważa, że Litwa we współpracy z Polską i państwami bałtycko-skandynawskimi powinna zachować równowagę.

„Chciałbym, by Litwa obu >>skrzydłom<< udzielała należytą uwagę” – powiedział.

Kandydat na prezydenta opowiada się za Unia Europejską jako konfederacją i chce wzmocnienia NATO.

„NATO jest najważniejszą i praktycznie jedyną nasza tarczą” – wskazał.

Nauseda uważa, że we współpracy z Rosją, Litwa, „nie rezygnując ze swego stanowiska, powinna próbować nawiązać dialog początkowo na niższym poziomie w dziedzinie gospodarczej i kulturalnej”.

Wybory prezydenckie na Litwie odbędą się 12 maja. Udział w nich zgłosiło 14 osób, w tym przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie–Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski.

Oprócz Nausedy, który jest kandydatem niezależnym, faworytami wyborów są: była minister finansów, posłanka partii konserwatywnej Związek Ojczyzny–Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, Ingrida Szimonyte i premier Saulius Skvernelis, kandydat rządzącej partii Związek Rolników i Zielonych.

Przed kilkoma dniami Skvernelis również zapowiedział, że jeżeli zostanie prezydentem, z pierwszą wizytą uda się do Polski.

„To jest nasz partner strategiczny zarówno w dziedzinie gospodarczej, bezpieczeństwa, kulturalnej, mamy wspólną historię” – powiedział Skvernelis podczas środowej konferencji prasowej, prezentując swój sztab wyborczy i wizję ewentualnej prezydentury.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl