fot. PAP/Paweł Supernak

Tysiące uchodźców z Ukrainy przekracza polską granicę

W reakcji na trudną sytuację na Ukrainie polski rząd organizuje pomoc dla uchodźców. Wsparcia potrzebują tysiące osób. W poniedziałek w Lublinie uruchomiony zostanie specjalny hub, którym zarządzać będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Ukraińcy nie kryją wzruszenia.

– Dziękuję bardzo! Chcę podziękować polskim władzom i Polakom – mówiła kobieta z Ukrainy.  

Często tym łzom towarzyszy uśmiech; bo po drugiej stronie granicy czekają najbliżsi.

Na Ukrainie często zostawiają dorobek całego życia. Po polskiej stronie czeka na nich ogromna chęć wsparcia. Wskazuje minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

– Każdy Ukrainiec, szukający schronienia na terenie Polski, takie schronienie znajdzie. To jest naszym celem – powiedział Mariusz Kamiński.

https://twitter.com/Kaminski_M_/status/1497643744023228416

Ukrainę opuszczają setki tysięcy osób, podkreśla minister Michał Dworczyk.

– Są to w absolutnej większości kobiety i dzieci – mówił Michał Dworczyk.

Polska i Ukraina współpracują, by pomoc dotarła do potrzebujących jak najszybciej.

– Służby ukraińskie zamierzają wobec kobiet i dzieci, które są po tamtej stronie, stosować uproszczoną procedurę – poinformował Mariusz Kamiński.

Wsparcia potrzebują ci, którzy już przeszli na stronę Polską i ci, którzy stoją w kilkukilometrowych kolejkach. Działania pomocowe przy granicy koordynują wojewodowie.

– Pomoc jest przekazywana ukraińskiej straży granicznej, która stara się zaopiekować osobami po drugiej stronie granicy, przynajmniej najbliżej granicy – wskazał  Michał Dworczyk.

Doraźną pomoc uchodźcy znajdują w punktach recepcyjnych. Dwa pierwsze zostały uruchomione w województwach lubelskim i podkarpackim. Korzysta z nich około 10 procent osób przekraczających granicę, przekazał wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker.

– Są one wypełnione mniej więcej od 80 do 90 procent, jest tam rotacja – poinformował Paweł Szefernaker.

Od dziś takie punkty rozpoczynają pracę we wszystkich województwach. Ukraińcy, którzy przekraczają granicę, często jadą dalej w głąb kraju, dlatego również tam będą szukać informacji. Z całej Polski płyną sygnały o chęci wsparcia, stąd również do wojewodów należy koordynacja wszystkich zbiórek na terenie województw. Powstają punkty, gdzie będzie można przekazywać wsparcie.

– Stamtąd ta pomoc, przez uruchamiany jutro pod Lublinem hub Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, będzie trafiała właśnie na Ukrainę – tłumaczył Michał Dworczyk.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma reagować na potrzeby Ukrainy. W hubie w Lublinie pomoc będzie odpowiednio dzielona.

– Codziennie na Ukrainę będą trafiały co najmniej dwa pociągi z pomocą humanitarną, wioząc pomoc humanitarną w tamtą stronę. Natomiast z powrotem te pociągi będą zabierały kobiety i dzieci – powiedział michał Dworczyk.

Już dziś pierwsze osoby – właśnie pociągiem – dotarły do Przemyśla i Warszawy, przekazał wiceminister spraw wewnętrznych, Błażej Poboży.

– Pociąg wrócił z grupą ponad 600 uchodźców. Matek i dzieci, które uciekały przed tym tragicznym konfliktem zbrojnym – zaznaczył Błażej Poboży.

Powstanie też specjalna strona internetowa. Każde stowarzyszenie, organizacja, każda firma będzie mogła z niej skorzystać, by zaoferować pomoc, wyjaśnia wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński.

– Będzie mogła zgłosić się poprzez stronę internetową. Będzie mogła wskazać, jakiego rodzaju pomoc może zaoferować – tłumaczył Paweł Jabłoński.

Oferty trafią później do wojewodów i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. By ułatwić osobom z Ukrainy dostęp do żywności, we wschodniej części kraju w niedzielę będą otwarte sklepy, zapowiada rzecznik rządu Piotr Muller.

– W szczególności w województwie podkarpackim i województwie lubelskim, w szczególności przy trasach, po których przemieszczają się osoby z terenu Ukrainy – zwrócił uwagę Piotr Müller.

Już teraz resort edukacji i nauki zapowiada, że dzieci, które trafią do Polski z Ukrainy, będą objęte specjalnym systemem, który pozwoli im jak najszybciej dołączyć do nauki w szkołach. Te, które już znają język, od razu będą mogły  rozpocząć naukę w Polsce.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl