72 rocznica mordu na Polakach w Berżnikach

72 lata temu niemieccy okupanci w Berżnikach koło miejscowości Sejny brutalnie zamordowali 20 bojowników za wolność Polski. Wczoraj lokalna społeczność uczciła pamięć bohaterów.  

Mieszkańcy Sejneńszczyzny pamiętają o swoich bohaterach. Wczoraj uczcili pamięć 20 niezłomnych bohaterów, zamordowanych przez Niemców 18 maja 1944 roku.

„Wśród 20 powieszonych byli 18-letni chłopcy i dojrzali mężczyźni. Żaden z nich nie płakał, nie prosił o litość. Umierali świadomie idei, za którą oddawali swe życie. Po egzekucji kazano Ukraińcom zdjąć ciała z szubienic, rozebrać z ubrań. Ofiarom zdejmowano kajdany. Kajdany, którymi był skuty Piotr z Janem Majewskim, zacięły się. Gestapowiec kazał Ukraińcowi odrąbać dłoń mojemu ojcu.” – To fragment zapisków Piotra Szyryńskiego, jednego z zamordowanych przez niemieckich oprawców. Odczytała go jego wnuczka – Urszula Szyryńska.

Pamiątką tych tragicznych wydarzeń będzie pomnik, który został wykonany z miejscowych materiałów.

– Ten kamień, ta robocizna – to wszystko są rzemieślnicy miejscowi. Orła wykonała stocznia augustowska z Janówki. To wszystko zostało zrobione na tej ziemi i dla tych ludzi, którzy tu zginęli – podkreślił Jarosław Domysłowski, członek Komitetu Budowy Pomnika. 

Lokalna społeczność już wcześniej starała się upamiętnić swoich bohaterów. Miało to symboliczny wymiar – wspomina dawny dyrektor szkoły w Bereżnikach Henryk Łabanowski.

– Wspomnę jeszcze jak patrzę na ten pomnik: ja jestem świadkiem czwartego pomnika. Pierwszy to taki mały krzyżyk, zbity z dwóch deseczek, drugi (kiedy byłem kierującym tą szkołą) to był postawiony wielki dębowy krzyż, ale od 1945 roku rozsypał się, więc porozumieliśmy się z księdzem, przyszliśmy, spiłowaliśmy ten krzyż i zakopaliśmy go koło kaplicy –  powiedział Henryk Łabanowski.

Podczas uroczystości został odczytany list od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, posła pochodzącego z ziemi podlaskiej.

„Przesyłam słowa szacunku i uznania Społecznemu Komitetowi Odbudowy Pomnika, ks. proboszczowi, władzom samorządowym powiatu i gminy Sejmy za to, że obecna jest wciąż pamięć o Polakach, poległych i pomordowanych w latach ostatniej wojny” – czytamy w liście od ministra Krzysztofa Jurgiela.

Berżnicka ziemia ma w sobie pierwiastek martyrologii, gdzie natykamy się nierzadko na obelisk, płytę pamiątkową czy krzyż, które symbolizują niezłomny opór i przywiązanie do wolności tych, którzy tu walcząc, oddali swe życie.

 


TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl