fot. Tv Trwam News

Program „Dobry Start”: Trwa nabór wniosków

Trwa nabór wniosków w rządowym programie „Dobry Start”. Pieniądze przyznawane są niezależnie od kryterium dochodowego. Trzeba jednak złożyć wniosek. Online można to robić już od pierwszego lipca. Wersje papierowe składamy od pierwszego sierpnia.

Rządowy program „Dobry Start” to finansowe wsparcie dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z pieniędzy skorzysta ponad 4,5 miliona dzieci.

– Co trzeba wykonać? Przede wszystkim trzeba złożyć wniosek. Mama, tata lub opiekunowie prawni składają wniosek – tłumaczy Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolska.

– Oczywiście trzeba pamiętać, że w lipcu będziemy mogli złożyć taki wniosek tylko w wersji elektronicznej, czyli na przykład za pomocą bankowości elektronicznej, czy też portali empatia czy ePUAP. Natomiast te osoby, które będą chciały złożyć wniosek w formie fizycznej, czyli papierowej, w obecności urzędnika, będą to mogły zrobić dopiero od miesiąca sierpnia – informuje Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

W przyznawaniu pieniędzy nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Wsparcie nie jest związane z programem „500 Plus”. Głównym założeniem rządowego programu jest odciążenie rodziców w wydatkach związanych z wyprawką szkolną.

– Takie świadczenia są dla dzieci przyznawane w wysokości 300 złotych. Mówimy tu o jednorazowym świadczeniu wypłacanym zawsze w okresie zasiłkowym – wyjaśnia Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ.

Pieniądze otrzymają dzieci i młodzież, która nie ukończyła 20 lat. W przypadku osób niepełnosprawnych próg ten wynosi 24 lata.

– Osoby, które wypełniają taki wniosek składają oświadczenie, że dziecko, na które ubiegają się o świadczenie, jest dzieckiem uczącym się, czyli co najmniej jest to dziecko, które chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej – mówił Damian Napierała.

Program „Dobry Start” nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne. Pieniędzy nie otrzymają też studenci, uczniowie szkół policealnych czy szkół dla dorosłych.

Z danych CBOS wynika, że łączne wydatki na wyprawkę szkolną w rodzinie z jednym dzieckiem wynoszą średnio prawie 700 złotych.  Dla dwójki pociech koszt ten rośnie do ponad 1200 złotych. Teraz część z tych wydatków pokryje państwo.

TV Trwam News/RIRM

drukuj