Ukraina: Polsko-niemiecka pomoc humanitarna dotarła do Zaporoża

Konwój polskoniemieckiej pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców ze strefy walk z prorosyjskimi separatystami na wschodniej Ukrainie dotarł w środę do Zaporoża w południowowschodniej części kraju.

Ciężarówki z pomocą przyjechały do Zaporoża w godzinach porannych, późnym popołudniem zostały rozładowane, a znajdujące się w nich artykuły przekazano organizacjom ukraińskim – powiedział w rozmowie telefonicznej obecny na miejscu Jan Hofmokl, zastępca dyrektora ds. polityki rozwojowej UE i współpracy wielostronnej z Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ.

Hofmokl pochwalił stronę ukraińską za pomoc okazaną przy odprawie granicznej konwoju oraz wsparcie ukraińskich służb, które towarzyszyły ciężarówkom w drodze do Zaporoża i będą im asystowały aż do powrotu na granicę z Polską. „Ta współpraca była wzorcowa” – podkreślił.

Konwój, składający się z 20 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej, wyruszył z Warszawy w poniedziałek. We wtorek dotarł do Kijowa, gdzie połączył się z pomocą niemiecką, przesłaną samolotem i przeładowaną na samochody ukraińskie. Polscy strażacy wyruszą w drogę powrotną do domu w piątek.

Jest to już trzeci od wybuchu konfliktu polski konwój dla uchodźców z Donbasu. Polska stale zwiększa wydatki na pomoc rozwojową i humanitarną dla Ukrainy, co oznacza, że w roku bieżącym jej wartość wyniesie ok. 30 mln złotych.

Ciężarówki Państwowej Straży Pożarnej przywiozły do Zaporoża ponad 160 ton ładunku, który zawiera żywność, środki higieniczne, koce, łóżka polowe, leki i środki opatrunkowe. Konwój zorganizowano wspólnie m.in. z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polską Misją Medyczną, Zakonem Maltańskim i Caritas Polska. Według Pawlika wartość artykułów dostarczonych przez polskie ciężarówki to 1,5 mln zł. Podobną wartość ma pomoc wysłana przez stronę niemiecką.

W obwodzie zaporoskim, który jest trzecim regionem pod względem liczby przesiedlonych obywateli Ukrainy, znajduje się ok. 100 tysięcy uchodźców z ogarniętych konfliktem obwodów donieckiego i ługańskiego.

Według biura ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej (OCHA) liczba uchodźców wewnętrznych na Ukrainie w połowie czerwca przekroczyła 1,3 mln.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl