fot. PAP/EPA

„Pochwalony bądź”- encyklika Ojca Świętego Franciszka

Dziś ukaże się encyklika Ojca Świętego Franciszka poświęcona kwestii ochrony środowiska. Dokument nosi tytuł „Pochwalony bądź”.

W ostatnich dniach do prasy przedostały się fragmenty dokumentu. Media podnoszą, że Ojciec Święty Franciszek w swojej encyklice łączy sprawę zmian klimatycznych z pogarszaniem się sytuacji najbiedniejszych.

Papież apeluje do światowych przywódców o większe inwestycje w odnawialne źródła energii.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, zwraca uwagę na współczesny wymiar encykliki.

– Encyklika nazywa się encykliką ekologiczną, ponieważ mówi o miłości do natury, do ziemi jako wielkiego dzieła Bożego. Temat sam, który Ojciec Święty porusza jest bardzo ważny dla współczesnego świata. To temat środowiska naturalnego ziemi, która została dana człowiekowi, po to, aby ten mógł żyć i mógł ją sobie podporządkowywać. To by wskazywało na to, że Ojciec Święty chce tę encyklikę potraktować jako otwarcie wielkie na świat – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Encyklika zostanie opublikowana w ważnym momencie, ponieważ świat przygotowuje się na grudniową konferencję klimatyczną w Paryżu.

Spotkanie oceniane jest jako ostatnia szansa na osiągnięcie porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj