fot. PAP/EPA

Papież rozpoczął pielgrzymkę do Asyżu

Papież Franciszek przybył do Asyżu. Miasta, gdzie żył, głosił Ewangelię i troszczył się o najuboższych św. Franciszek. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 10:15.

Pierwszym punktem papieskiej wizyty apostolskiej było spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi na boisku sportowym Instytutu Serafickiego. Następnie Papież Franciszek uda się prywatnie do sanktuarium w San Damiano. Po osobistej modlitwie spotka się z ubogimi wspieranymi przez Caritas w Pałacu Arcybiskupim.

Dziś Papież odwiedzi także kościół Santa Maria Maggiore, Górna Bazylikę św. Franciszka oraz kryptę przy grobie św. Franciszka. Głównym punktem wizyty Papieża będzie Msza Św. na placu przed bazyliką Św. Franciszka.

Wizyta Ojca Św. w miejscu gdzie żył i działał św. Franciszek to bardzo symboliczny moment – akcentuje franciszkanin o. Kazimierz Malinowski, Sekretarz Generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Wizyta Ojca św. w miejscu gdzie żył i działał św. Franciszek to bardzo symboliczny moment – akcentuje franciszkanin o. Kazimierz Malinowski, Sekretarz Generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

– Dożyliśmy takich czasów, że duchowość franciszkowa stała się inspiracją dla najwyższego kapłana – Papieża, który próbuje objawić miłość do wspólnoty Kościoła poprzez swoją posługę. Widzę niezwykłą parabolę. Po ośmiu wiekach historia jakby na nowo wróciła do Asyżu. Papież w wielu przemówieniach – nie zawsze mówiąc o tym wprost – zauważa, że współczesne odrodzenie Kościoła, powrót do Ewangelii, powinien się dokonywać na drodze franciszkowej, która z jednej strony jest drogą wolności, a drugiej  posłuszeństwa – powiedział o. Kazimierz Malinowski.

O. Kazimierz Malinowski wskazuje, że Papież próbując zagłębić się na nowo miejsca działalności św. Franciszka, jednocześnie prowadzi tam Kościół i każdego z nas. Ks. prof. Waldemar Chrostowski mówi, że wizyta Ojca św. Franciszka wpisuje się w bogatą tradycję pielgrzymek Papieży do tego miejsca.

– Wizyta Papieża Franciszka w Asyżu wpisuje się w cały ciąg starań oraz podróży poprzednich Papieży do tego miasta, znanego jako miasto św. Franciszka. Wiadomo, że udawali się tam, aby podkreślić swoją wolę budowania pokoju na świecie, swoją wolę uwypuklania potrzeby nieustannej odnowy w Kościele, a także swoją wolę, troski o ubogich, cierpiących, potrzebujących. To wszystko stanowiło przecież główny przedmiot zainteresowania i pracy duszpasterskiej św. Franciszka i franciszkanów, którzy poszli w jego ślady – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Ks. prof. Chrostowski zwraca również uwagę, że papieska wizyta przypada w szczególnym czasie wołania o pokój na świecie.

– Odbywa się ona w pierwszych miesiącach jego pontyfikatu, podkreślając, że ta ustawiczna prosta Kościoła Katolickiego w naszych czasach przybrała jeszcze na sile i jest równie, a może jeszcze bardziej potrzebna niż do tej pory. Na pierwszy plan wysuwa się zwłaszcza wielkie wołanie o pokój, tak bardzo potrzebne w kontekście napięć na Bliskim Wschodzie, w Afryce, a także w innych rejonach świata oraz troska o ubogich. Troska nie ograniczona jednak wyłącznie do ubóstwa materialnego, ale poszerzona o te wszystkie wymiary duchowe, które we współczesnym świecie są równie dotkliwe jak ubóstwo materialne – dodał ks. profesor.

RIRM

drukuj