fot. PAP/EPA

Drugi dzień pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka w Birmie

Dziś drugi dzień pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka w Birmie. Przed południem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Naypyidaw papież spotka się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Hasłem 6-dniowej wizyty papieża w Azji są słowa „Miłość i pokój”. Na miejscu jest redemptorysta o. Piotr Chyła.

Światowe media określają podróż papieża Franciszka jako „nieprzewidywalną”. Wszystko to z powodu narastającego konfliktu pomiędzy buddyjską częścią ludności Myanmaru i jego muzułmańską grupą etniczną Rohingya. Ludność Rohingya, doświadczając prześladowań, szuka schronienia w pobliskim Bangladeszu. Władze Bangladeszu twierdzą, że ich możliwości pomocy są ograniczone, co owocuje przepełnionymi obozami uchodźców i kilkusettysięczną grupą ludności zgromadzoną na pograniczu Myanmaru i Bangladeszu. Arcybiskup Dhaka, stolicy Bangladeszu, stwierdził, że jest pełen nadziei, iż uchodźcy Rohingya wrócą do Myanmaru, ale tylko wtedy, kiedy będą uznani za pełnoprawnych obywateli – poinformował o. Piotr Chyła.

Wczoraj kilka godzin po przybyciu do Rangun Ojciec Święty spotkał się z generałem Min Aung Hlaing Iem, naczelnym dowódcą sił zbrojnych w Birmie.

Nie ma informacji, czy w trakcie spotkania z generałem poruszona została sprawa prześladowanej mniejszości Rohingya. Wiadomo tylko, że pierwotnie spotkanie z dowódcą armii planowane było na czwartek. 

RIRM

drukuj