Papież Franciszek: Wiara rodzi się ze słuchania

Bóg nie jest zamknięty sam w sobie, ale się otwiera i komunikuje się z ludzkością – podkreślał w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek. Papież akcentował, że zamknięcie się w sobie jest grzechem.

Wiara rodzi się ze słuchania – przypominał w czasie rozważań przed modlitwą Ojciec Święty Franciszek. Papież nawiązując do niedzielnej Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego podkreślał, że Bóg nie jest zamknięty sam w sobie, ale się otwiera i komunikuje się z ludzkością. Zwrócił także uwagę, że Ewangelia ta mówi nam także o nas samych.

Często jesteśmy pozaginani i zamknięci w samych sobie, i tworzymy wiele niedostępnych, niegościnnych wysp. Nawet najbardziej elementarne ludzkie relacje czasami tworzą rzeczywistości niezdolne do wzajemnego otwarcia się na siebie: zamknięta para, zamknięta rodzina, zamknięta parafia, zamknięta ojczyzna. To pochodzi nie od Boga, ale od nas, to jest nasz grzech – wskazał Papież.

Ojciec Święty nawiązał także do cudu, jaki dokonuje się w czasie Chrztu Świętego.

U początku naszego życia chrześcijańskiego, w Chrzcie Świętym, jest właśnie ten gest i to słowo Jezusa: „Effata! – Otwórz się!”. I stał się cud: zostaliśmy uzdrowieni (…) i włączeni w wielką rodzinę Kościoła. Możemy słuchać Boga, który do nas mówi i komunikuje swoje słowo wszystkim, którzy go nigdy nie słyszeli, albo tym, którzy je zapomnieli i pogrzebali pod cierniami zmartwień i oszustw świata – zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty wezwał także, by każda parafia i każdy klasztor w Europie przyjęły uchodźców. Papież zwrócił się do księży biskupów Europy, aby wsparli ten cel, pamiętając, że miłosierdzie to drugie imię miłości. Jego Świątobliwość zapowiedział, że również dwie parafie w Watykanie przyjmą dwie rodziny uchodźców.

– W obliczu tragedii dziesiątków tysięcy uchodźców uciekających przed śmiercią z powodu wojny i głodu, i będących na drodze do nadziei życia, Ewangelia wzywa nas, byśmy byli bliźnimi najmniejszych i opuszczonych. Aby dać im konkretną nadzieję. Nie wystarczy powiedzieć: „Odwagi, cierpliwości!”. (…) Dlatego krótko przed Jubileuszem Miłosierdzia, apeluję do parafii, wspólnot zakonnych, klasztorów i sanktuariów całej Europy, aby wyrazić konkretność Ewangelii i przyjąć rodzinę uchodźców. Konkretny gest w ramach przygotowań do Roku Świętego Miłosierdzia – powiedział Papież.

 

 


 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj