Ojciec św. wręczył paliusze 34 arcybiskupom

Ojciec św. Franciszek wręczył dziś paliusze 34 arcybiskupom mianowanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wśród nich są: ks. abp Marek Jędraszewski, ks. abp Józef Kupny oraz ks. abp Joseph William Tobin – redemptorysta. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam. 

Ks. abp Marek Jędraszewski został mianowany przez Ojca św. Benedykta XVI metropolitą łódzkim w lipcu 2012 r. Ks. abp Józef Kupny został metropolitą wrocławskim z nominacji Papieża Franciszka w maju 2013 r.

Dziś obaj odebrali z rąk Ojca św. Franciszka paliusze, wręczone metropolitom podczas Mszy św. sprawowanej w Bazylice Watykańskiej.

– Nakładam Wam paliusz, który wzięty jest z konfesji czcigodnego, błogosławionego Piotra, abyście używali go w granicach prowincji kościelnej Wam powierzonej. Niech ten paliusz będzie dla Was symbolem jedności, znakiem komunii ze Stolicą Apostolską, jak również znakiem miłości i zachęty do mocnego i odważnego świadectwa. Abyście w dniu, gdy nadejdzie objawienie się wielkiej chwały Boga mogli otrzymać wraz z owczarnią Wam powierzoną nieśmiertelny strój chwały – powiedział Ojciec św. 

Ojciec św. w homilii powiedział, że przypadające dziś święto głównych patronów Kościoła Rzymu jest jeszcze bardziej radosne z powodu obecności biskupów z całego świata. Papież pozdrowił m.in. delegację Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, pod przewodnictwem metropolity Loannisa. Podziękował również patriarsze Bartłomiejowi I za ten ponowiony braterski gest. Franciszek szukał odpowiedzi na pytanie do czego powołany jest Biskup Rzymu. 

Przede wszystkim – jak podkreślił – jest on powołany do umacniania w wierze a także miłości i jedności.

– Wyznawanie Pana, dając się pouczyć Bogu; spalanie się dla miłości Chrystusa i Jego Ewangelii; bycie sługami jedności. To właśnie, drodzy bracia w biskupstwie, zadania jakie święci Apostołowie Piotr i Paweł powierzają każdemu z nas, aby żył nimi każdy chrześcijanin. Niech nas prowadzi i towarzyszy nam ze swym wstawiennictwem Święta Matka Boga: Królowo Apostołów, módl się za nami! powiedział Ojciec św. Franciszek.

Znamienne, że przed laty metropolici z Łodzi i Wrocławia również odbierali paliusze w tym samym dniu – 29 czerwca 2004 r. papież Jan Paweł II wręczył paliusze arcybiskupom Władysławowi Ziółkowi z Łodzi i Marianowi Gołębiewskiemu z Wrocławia.

– Z jednej strony jest to wyraz wielkiej łączności z Ojcem św., a z drugiej obarczenie mnie symbolicznym ciężarem dźwigania owieczek na swoich ramionach, czyli bycia dobrym pasterzem. Jest to wejście symboliczne, ale niezwykle piękne w tę posługę, która jest moim bardzo intensywnym udziałem od września; da Pan Bóg, że będzie kontynuowana – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki.    

Ks. abp Józef Kupny podkreśla, że  uroczystościom wręczenia paliuszy towarzyszą bardzo pozytywne emocje.

– To jest uczucie radości, ale i wdzięczności Ojcu św. To jest suwerenna decyzja Ojca św., który mnie posyła do Kościoła wrocławskiego. Paliusz będzie mi przypominał o zobowiązania do troski i o jedności z Ojcem św., biskupami i księżmi –  powiedział ks. abp Józef Kupny.

Paliusz otrzymał też. m.in. redemptorysta ks. abp Joseph William Tobin metropolita Indianapolis w USA, były generał Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

Paliusz wskazuje na misję pasterską metropolity, symbolizuje owcę, którą niesie na ramionach Dobry Pasterz. Zgodnie z tradycją paliusze tkane są z wełny dwóch owiec, pobłogosławionych przez Papieża w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl