fot. arch.

Kolejni kandydaci do chwały ołtarzy

Papież przyjął na audiencji prywatnej prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Amato. Przy tej okazji upoważnił kierowaną przez niego dykasterię do promulgowania 12 dekretów.

Jeden z nich dotyczy cudu przypisywanego wstawiennictwu Giovanniny Franchi, założycielki żeńskiego zgromadzenia zakonnego, Włoszki zmarłej przed 140 laty, w 1872 r. Następny stwierdza męczeństwo, które w 1950 r. ponieśli w Birmie włoski misjonarz o. Mario Vergara PIME i miejscowy katechista świecki Isidore Ngei Ko Lat. Zatwierdzenie cudu albo męczeństwa otwiera bezpośrednio drogę do beatyfikacji.

Dalsze dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą heroiczności cnót dziesięciorga sług Bożych. Czworo z nich to założyciele zgromadzeń zakonnych: francuski ksiądz, Kanadyjka, Hiszpanka i Włoszka. Pozostałymi są osoby konsekrowane, w tym węgierski karmelita bosy o. Marcell Boldizsár Marton zmarły w Budapeszcie w 1966 r., niemiecki augustianin, włoski trapista i dwie włoskie zakonnice, ponadto zaś zmarły półtora wieku temu, w 1868 r., świecki Portorykańczyk Rafael Cordero Molina. Pochodząc z biednej mulackiej rodziny i sam będąc samoukiem, poświęcił się on kształceniu dzieci i dziś uważany jest w swoim kraju za „ojca edukacji publicznej”.

Radio Watykańskie/ RIRM

drukuj