fot. PAP/EPA

Minęły trzy miesiące rosyjskiej agresji na Ukrainę

Dokładnie trzy miesiące temu Rosjanie rozpętali na Ukrainie wojnę. Armia rosyjska nieustannie ostrzeliwuje Donbas.

 

 

Popasna, Siewierodonieck i Bachmut – to obecnie tam toczą się najcięższe walki. Rosjanie równają z ziemią wszystko, co napotkają na drodze. Nikt nigdy nie niszczył Donbasu, tak, jak robią to dziś Rosjanie – mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

– W sumie armia rosyjska przeprowadziła 1 474 uderzenia rakietowe od 24 lutego, używając 2 275 różnych pocisków. Bezwzględną większość na infrastrukturę cywilną. W ciągu trzech miesięcy doszło do ponad 3000 uderzeń z rosyjskich samolotów i śmigłowców – poinformował.

 

Rosjanie zrzucili cztery pociski na miasto Desna w obwodzie czernihowskim. Podczas odgruzowywania miasta wydobyto 87 ofiar. Wieczorem armia rosyjska przeprowadziła także ataki rakietowe na obwód dniepropietrowski – przekazał szef władz tego obwodu.

 

„Region dniepropietrowski doświadczył najwięcej alarmów lotniczych w ciągu jednego dnia przez ostatnie trzy miesiące. Pierwsza rakieta w Pawlogradzie. Kolejne trzy ataki są w rejonie Synelnikiw. Wyjaśniane są dane dotyczące ofiar i zakres zniszczeń” – wskazał Mykola Łukaszuk, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.

 

Pod ostrzałem znajduje się Charków. Rosjanie przeprowadzają na to miasto pierwsze ataki od momentu wycofania się.

 

– To był atak z systemu Uragan. Centrum miasta zostało ostrzelane z bomb kasetowych – mówił Mykola Tymoszenko, inżynier wojskowy.

 

Obwód kijowski przez wiele tygodni był szturmowany przez Rosjan. Wiele miejscowości zostało doszczętnie zniszczonych. Mieszkańcy rozpoczęli odbudowę swoich domów.

 

– Przywrócimy wszystko i będziemy żyć tak, jak wcześniej. Nie jesteśmy narodem, który boi się trudności. Nie oddamy naszej ziemi. Nasze wnuki są w wojsku i będziemy dumnie stać – mówiła mieszkanka Ukrainy.

 

Zakończył się proces rosyjskiego żołnierza, który z zimną krwią zamordował nieuzbrojonego cywila w obwodzie kijowskim. Został skazany na dożywocie. To był pierwszy proces o zbrodniach wojennych. W obliczu masowych okrucieństw prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje do światowych przywódców o wsparcie i sankcje, które zatrzymają Rosję.

 

– Nie czekaj na kolejne śmiertelne ataki, nie czekaj, aż Rosja użyje specjalnej broni chemicznej, biologicznej, (nie daj Boże!) nuklearnej. Nie pozwól, aby agresor poczuł, że sprzeciw świata nie jest wystarczająco zdecydowany. Działaj natychmiast i z całą mocą w obronie wolności i normalnego porządku – podkreślił prezydent Ukrainy.

 

Zapowiedział także, że ma zamiar spotkać się z Władimirem Putinem i wynegocjować warunki zakończenia tej wojny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl