fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef rządu w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego: Polska jest gospodarką rozwiniętą z największym apetytem na dalszy wzrost i potencjałem rozwoju w szybkim tempie

Polska jest już gospodarką rozwiniętą, ale mamy apetyt na więcej i chcemy rozwijać się dalej – mówił w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego premier RP Mateusz Morawiecki. Konferencja jest spotkaniem prezesów najbogatszych światowych korporacji, przywódców politycznych oraz wybranych intelektualistów i dziennikarzy.

Polska należy do najprężniej rozwijających się gospodarek na świecie. Ustępuje tylko Chinom. Najszybszy rozwój polskiej gospodarki to ostatnie 30 lat.

 

– Polski PKB wzrósł o blisko 860 proc. między 1990 a 2020 rokiem. Był to drugi wynik na świecie spośród największych gospodarek, ustępując jedynie Chinom – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Z każdym rokiem zmniejszają się także dysproporcje w polskiej gospodarce – m. in. różnice w dochodach. W 2018 roku wskaźnik Giniego w Polsce był niższy niż w Niemczech i Francji.

– Polska jest już gospodarką rozwiniętą, ale z apetytem na dalszy wzrost oraz potencjałem do szybkiego rozwoju – podkreślił premier RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1529009405987102721?cxt=HHwWgoC94YT9kLgqAAAA

Mateusz Morawiecki powołując się na raporty McKinseya zaznaczył, że Polska należy do krajów zorganizowanych technologiczne. Tempo wzrostu cyfrowego gwałtowanie przyspieszyło w 2020 roku.

– Google zainwestował ostatnio prawie miliard dolarów w Polsce. Światowi liderzy technologii widzą, że polscy specjaliści są dziś wśród najlepszych na świecie – wyjaśnił szef rządu.

Prognozy dla polskiej gospodarki na przyszłość są dobre. Wzrost gospodarczy będzie kształtował się na poziomie 3 procent. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał także, że Polsce nie grozi recesja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl