Premier: najbliższe posiedzenie KERM będzie poświęcone kwestiom czystości powietrza

Najbliższe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów będzie poświęcone kwestiom czystości powietrza w Polsce – poinformowała w poniedziałek premier Beata Szydło. Jak powiedziała, zwróciła się już z tym do szefa KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

„Zwróciłam się do przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, aby najbliższe posiedzenie tego komitetu było poświęcone właśnie kwestii czystości powietrza w Polsce, bezpieczeństwa z tym związanego i zdrowia Polaków” – powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak wyjaśniła, celem tego jest wypracowanie rekomendacji dla rządu, związane „z tym, co w ostatnich dniach tak bardzo zajmuje opinię publiczną, a przede wszystkim jest niezwykle uciążliwe dla polskich obywateli, czyli kwestii smogu”.

„Myślę, że w najbliższym czasie będę państwa mogła poinformować, jakie działania konkretne zostaną podjęte przez rząd, ponieważ – tak jak wcześniej powiedziałam – na najbliższym posiedzeniu KERM ta kwestia zostanie przedstawiona, omówiona i zostaną przedstawione rządowi rekomendacje” – dodała.

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podał, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. w niedzielę zarejestrowano w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio na dobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce.

Z powodu smogu kilka miast w Polsce zrezygnowało z pobierania opłat za przejazdy komunikacją miejską.

PAP/RIRM

drukuj