fot. PAP/Piotr Nowak

M. Morawiecki: Tematy dotyczące II wojny światowej są ważne, ponieważ budują płaszczyznę porozumienia

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tematy dotyczące II wojny światowej są ważne, ponieważ budują płaszczyznę porozumienia z Niemcami. Jak dodał szef polskiego rządu, tylko tak może do tego porozumienia dochodzić, ponieważ znajdują się dzisiaj tacy, którzy próbują fałszować historię.

Premier Mateusz Morawiecki kończy już dwudniową wizytę w Berlinie. Miała ona także wymiar historyczny.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel szef polskiego rządu przypomniał między innymi, że odwiedził wczoraj Miejsce Pamięci i Edukacji Historycznej Domu Konferencji w Wannsee.

– Wszystkie te tematy są bardzo ważne, ponieważ one budują płaszczyznę porozumienia z Niemcami, porozumienia opartego na prawdzie. Tylko tak może dochodzić do pojednania. To ważne, bo przecież są tacy, którzy próbują historię fałszować. Stąd też wczoraj podczas koncertu, na który zaprosiła mnie pani kanclerz, powiedziałem o strasznym ludobójstwie, jakim był Holokaust, ale wspomniałem również o tym, czym był gułag, czyli system obozów koncentracyjnych, obozów zagłady. Zagłady poprzez głód, ale również rozstrzelania. Trzeba o tym przypominać, ponieważ zginęły tam miliony Polaków – podkreślił premier.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w Berlinie od wczoraj. Wieczorem premier wraz z małżonką uczestniczył w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

RIRM/TV Trwam News

drukuj