Posiedzenie Rady Mediów Narodowych przesunięte na 19 stycznia

Najbliższe posiedzenie Rady Mediów Narodowych nie odbędzie się, jak wcześniej planowano, we wtorek, ale 19 stycznia – dowiedziała się PAP w RMN. Mają zostać wówczas rozstrzygnięte dwa pierwsze etapy konkursu na prezesa Polskiego Radia.

Jak dowiedziała się PAP, zmiana terminu posiedzenia spowodowana jest chorobą przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego.

Zgodnie z nowym harmonogramem nadchodzącego posiedzenia Rada ma rozstrzygnąć dwa pierwsze etapy konkursu na nowego prezesa Polskiego Radia, które mają polegać na ocenie formalnej oraz merytorycznej nadesłanych zgłoszeń. Wówczas ma także zapaść decyzja, kiedy odbędzie się trzeci etap konkursu, czyli rozmowa członków Rady z wyłonionymi we wcześniejszych etapach kandydatami.

„Na przełomie stycznia i lutego powinniśmy zakończyć procedury konkursowe, a rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić do połowy lutego” – mówił PAP na początku stycznia Czabański.

Szef RMN informował też, że w konkursie nadesłano 8 zgłoszeń. Okazało się jednak, że Biuro Podawcze Sejmu popełniło błąd i ostatecznie do RMN nadesłano tylko 7 ofert. Zgodnie z regulaminem konkursu oferty można było składać do końca 2016 r.

Obecnie funkcję prezesa Polskiego Radia pełni Barbara Stanisławczyk-Żyła, która została powołana na to stanowisko 8 stycznia 2016 r. przez ówczesnego szefa MSP Dawida Jackiewicza.

Kolejnym punktem zbliżającego się posiedzenia RMN będzie przyjęcie stanowiska Rady ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 r. dotyczącego tzw. małej ustawy medialnej.

Trybunał Konstytucyjny zajął się w grudniu połączonymi wnioskami RPO oraz Nowoczesnej ws. przepisów tzw. małej ustawy medialnej. Zgodnie z nią m.in. mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

TK uznał, że część przepisów tej ustawy jest niekonstytucyjna. W orzeczeniu wskazano, że wyłączenie KRRiT z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia i przyznanie tego uprawnienia ministrowi skarbu jest niezgodne z konstytucją. Jednocześnie TK orzekł, że przepisy dotyczące skrócenia kadencji zarządów i rad nadzorczych w TVP oraz Polskim Radiu, a także przepisy odnoszące się do wyłączenia procedury konkursowej przy wyborze władz mediów publicznych są zgodne z konstytucją.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji – zwaną małą ustawą medialną – Sejm uchwalił 30 grudnia 2015 r. Nowelizacja obowiązywała do końca czerwca 2016 r. Przed końcem czerwca Sejm uchwalił tzw. „pomostową” ustawę medialną, powołującą Radę Mediów Narodowych. Ustawa ta zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu (co wprowadziła mała ustawa medialna). Zgodnie z tą ustawą to Rada Mediów Narodowych powołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.

Po wyroku TK szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (PiS) ocenił, że to orzeczenie odnosiło się do sytuacji prawnej, która jest już przeszłością.

Ponadto RMN ma zająć się powołaniem rad programowych: w TVP oraz Polskim Radiu, a także: w Telewizji Gdańsk, Radiu Gdańsk, Telewizji Bydgoszcz, Radiu PiK, Telewizji Gorzów Wielkopolski oraz Radiu Zachód.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl