fot. PAP/Piotr Nowak

Jan Krzysztof Duda wygrał Grand Chess Tour

Jan Krzysztof Duda zwyciężył w rozgrywanym w Warszawie turnieju z cyklu Grand Chess Tour w szachach szybkich i błyskawicznych.  Polak zgromadził łącznie 24 punkty, pokonując między innymi byłego mistrza świata Viswanathana Ananda oraz Levona Aroniana, którzy zdobyli po 23,5 punktu.

 

Przed poniedziałkową ostatnią serią dziewięciu partii 24-letni Jan Krzysztof Duda zajmował drugie miejsce, jednak już po pierwszym pojedynku wyszedł na prowadzenie.

W ostatniej rundzie najwyżej notowany polski szachista pokonał Ukraińca, Kiryła Szewczenkę, czym przypieczętował swoją wygraną w turnieju.

Jan Krzysztof Duda podkreśla, że zwycięstwo we własnym kraju to podwójna satysfakcja.

– Były to bardzo emocjonujące dni, godziny. Były to wzloty i upadki. Bardzo się cieszę, że udało mi się to wygrać, zwłaszcza bez dogrywek. Oczywiście przeciwnicy byli bardzo silni. Było bardzo ciężko, zwłaszcza ostatnia partia, gdzie dużo się działo i tam chyba nawet przegrywałem w jednym momencie. Podwójną satysfakcję daje mi wygranie na własnym podwórku, czyli w Polsce. Bardzo cieszę,  że są organizowane silne i prestiżowe turnieje szachowe w Polsce i mam nadzieje, że będzie możliwość wygrywania turniejów międzynarodowych w Polsce – powiedział Jan Krzysztof Duda.

 

W zawodach rywalizowało 10 szachowych arcymistrzów ze światowej czołówki.  Pula nagród w turnieju wynosiła 175 tys. dolarów.

Jan Krzysztof Duda za zwycięstwo otrzymał kwotę 40 tys. dolarów. Drugi z Polaków, Radosław Wojtaszek, zajął siódme miejsce.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl