fot. Rafał Oleksiewicz

Jan-Krzysztof Duda liderem warszawskiego turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023

Jan-Krzysztof Duda nie zwalnia tempa w gwiazdorsko obsadzonym turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Po trzech dniach rywalizacji w szachach szybkich jest samodzielnym liderem w klasyfikacji generalnej. Już w czwartek poznamy triumfatora zawodów. Przed rokiem w warszawskim Muzeum Polin zwyciężył właśnie Duda.


To był bardzo udany wtorek dla najlepszego polskiego szachisty, który jest samodzielnym liderem turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Jan-Krzysztof Duda nie przegrał jeszcze w stolicy i ma spore szanse na powtórzenie wielkiego sukcesu sprzed roku. Tyle tylko, że do rozegrania został jeszcze cały turniej szachów błyskawicznych, więc wiele może się jeszcze wydarzyć.

– Jestem pierwszy po trzech dniach. Przyznam, że nawet nie pamiętam dokładnej klasyfikacji, ale chyba prowadzę samodzielnie. (…) Lepiej być nie może, ale oczywiście przed nami jeszcze do rozegrania aż 18 rund szachów błyskawicznych, więc wszystko się może zdarzyć. W poniedziałek miałem słabszy moment, we wtorek było lepiej. Być może pierwsza partia i końcówka z Levonianem wypadły trochę chwiejnie, bo mogłem dużo prościej wyrównać. Ale poza tym moje partie stały dziś na wysokim poziomie, a w Muzeum Polin gra mi się bardzo dobrze. Dlatego optymistycznie podchodzę do nadchodzących blitzów – mówił na gorąco we wtorkowy wieczór Jan-Krzysztof Duda.

Kolejny dzień Centrum Konferencyjne w Muzeum Polin było wypełnione po brzegi kibicami. Wszystkie zagraniczne gwiazdy są pod wrażeniem dużego zainteresowania, jakie wzbudził Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Dzięki wsparciu sponsorów do Polski po raz kolejny zawitał Garri Kasparow, legenda królewskiej dyscypliny sportu.

– Polska zrobiła olbrzymi progres w hierarchii światowych szachów. Widać, że dotyczy to zarówno profesjonalnej części tej gry, jak i masowej. Zapewne pomaga fakt, że posiadacie wielu dobrych szachistów na czele z graczem klasy światowej. Obecne sukcesy polskich szachów to rezultat ciągłej pracy, umiejętnego wynajdywania talentów wśród dzieci. Swoją rolę odgrywają także wielkie turnieje, jak Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Bez wątpliwości Polska jest w tej chwili w ścisłej czołówce w Europie – wskazał Garri Kasparow.

fot. Rafał Oleksiewicz

Legenda szachów zabrała także głos w sprawie wojny w Ukrainie i dopuszczenia rosyjskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Rosjanin zaznaczył, że „Ukraina musi wygrać. (…) Oczywiście chciałbym, żeby stało się to prędzej niż później, ale mówimy o wojnie, a ona zawsze jest nieprzewidywalna”.

– Nie sądzę, żeby Rosja była w stanie kontynuować to dłużej niż do końca przyszłego roku, ponieważ skończą się jej zasoby. Mam jednak nadzieję, że Ukraińcy znajdą sposoby, by doprowadzić Rosję na skraj załamania wcześniej. Jeżeli chodzi o sportowców to sytuacja jest dla mnie bardzo jasna. Sportowcy z Rosji muszą się zadeklarować, czy stoją po stronie Putina, czy wolnego świata. By móc ich dopuścić do międzynarodowej rywalizacji, powinni złożyć specjalne oświadczenie potępiające reżim. Jeśli tego nie zrobią, nie powinni móc startować. Wiem, że wielu z nich ma rodziny w Rosji, ale jak taki kłopot porównać do tego, że każdego dnia giną na Ukrainie cywile, mordowane są dzieci, spadają na ludzi bomby? Dlatego uważam, że sportowcy muszą się opowiedzieć, a nie szukać jakichś wymówek – podkreślił Garri Kasparow.

Najlepsi gracze świata w stolicy rywalizować będą teraz w szachach błyskawicznych (do czwartku, 25 maja). Zawody zakończą się uroczystą ceremonią wręczenia nagród. Przypomnijmy, że turniej rozgrywany w Warszawie ma prawdziwie gwiazdorską obsadę. Poza czołówką rankingu szachów szybkich (Magnus Carlsen, Wesley So, Jan-Krzysztof Duda, Richard Rapport, Maxim Vachier-Lagrave) grają jeszcze nasz arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz Anish Giri, Levon Aronian, Bogdan-Daniel Deac i Kirił Szewczenko.

fot. Rafał Oleksiewicz

W ramach całego cyklu Grand Chess Tour odbył się już turniej w Bukareszcie (szachy klasyczne), a po Warszawie szachiści spotkają się jeszcze w Zagrzebiu, by pod koniec roku przenieść się do Saint Louis w USA, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się ostatni, piąty turniej.

– Wielkich szachowych imprez w naszym kraju w ostatnich latach mamy pod dostatkiem i to jest powód do dumy. Także teraz, po warszawskim turnieju szachów szybkich i błyskawicznych, będziemy mieć w odstępie zaledwie miesiąca krakowskie Mistrzostwa Europy Par. One tak naprawdę będą otwierać Igrzyska Europejskie, największą multisportową imprezę na świecie w 2023 roku. Pierwszą imprezą towarzyszącą, niejako otwierająca igrzyska, będą szachowe mistrzostwa par, które odbędą się w Operze Krakowskiej. Czekają nas podobne emocje, jak teraz w stolicy. Jeszcze kilka lat wstecz nikt by nie pomyślał, że tak wielkie imprezy, z gwiazdami szachowymi, będą u nas w Polsce w tak krótkim odstępie czasu – podkreślił Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE).

fot. Rafał Oleksiewicz

***

Wyniki 3. dnia Superbet Rapid & Blitz Poland 2023 (szachy szybkie):

Levon Aronian – Radosław Wojtaszek 1-0
Jan-Krzysztof Duda – Kirił Szewczenko 1-1
Radosław Wojtaszek – Anisz Giri 0-1
Jan-Krzysztof Duda Duda – Maxim Vachier-Lagrave 1-0
Levon Aronian – Jan-Krzysztof Duda Duda 1-1
Bogdan-Daniel Deac – Radosław Wojtaszek 1:1

 

Klasyfikacja generalna (po dziewięciu rundach):

1. Jan-Krzysztof Duda 13/18
2. Levon Aronian 12/18
3. Wesley So 11/18
3. Maxim Vachier-Lagrave 11/18
5. Magnus Carlsen 10/18
6. Richard Rapport 9/18
7. Anisz Giri 7/18
8. Radosław Wojtaszek  7/18
9. Bogdan-Daniel Deac 6/18
10. Kirił Szewczenko 4/18

Biuro Prasowe Superbet Rapid & Blitz Poland 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl