fot. Rafał Oleksiewicz

Magnus Carlsen górą nad Janem-Krzysztofem Dudą w turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023

Do ostatnich sekund turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023 Jan-Krzysztof Duda rywalizował z Magnusem Carlsenem o doprowadzenie do dogrywki i ostateczny triumf w stolicy. Polak zajął jednak drugie miejsce, a pięciokrotny mistrz świata pokazał wielką klasę w szachach błyskawicznych, deklasując rywali. Turniej zakończył się także ogromnym sukcesem organizacyjnym.


Jan-Krzysztof Duda prowadził przez cztery dni w niezwykle mocno obsadzonym turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. W trakcie decydującego dnia rywalizacji wyprzedził go jednak pięciokrotny mistrz świata. Magnus Carlsen – mimo wielkich emocji w ostatniej partii z Dudą – prowadzenia już nie oddał. Norweg zgarnął czek w wysokości 40 tysięcy dolarów.

Miejsce jest z pewnością dobre, ale dla mnie to trochę gorzkie doświadczenie. (…) W czwartek grałem słabo, oddałem zbyt dużo punktów. Oddawałem rywalom prezenty, podczas gdy Magnus miał bardzo dużo szczęścia. Zaliczył imponującą serię siedmiu zwycięstw, a ja zgubiłem wątek i nawet drugie miejsce było zagrożone. Cieszę się, że potem udało mi się wygrać dwie kluczowe partie. Miałem szansę wygrać w ostatniej partii z Magnusem, mimo debiutu, po którym równie dobrze mogłem się poddać, ale potem rywal grał zachowawczo i pojawiła się okazja. Miałem możliwość zwycięstwa, ale biegaliśmy na sekundach i błędnie odrzuciłem jedną z możliwości. Podsumowując, to nie najgorszy finisz, w którym zająłem drugie miejsce – mówi Jan-Krzysztof Duda.

fot. Rafał Oleksiewicz

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej okazał się właśnie Magnus Carlsen, który po bardzo słabym początku turnieju, wrócił w wielkim stylu do walki o końcowy triumf.

– Jestem bardzo zadowolony z postępów, jakie poczyniłem w trakcie każdego kolejnego dnia turnieju. Grałem coraz lepiej, gdy zbliżał się koniec zawodów. Uwielbiam wygrywać, więc jestem bardzo zadowolony – ocenił były mistrz świata.

Kolejny raz Centrum Konferencyjne w Muzeum Polin było wypełnione po brzegi kibicami. Wszystkie zagraniczne gwiazdy są pod wrażeniem dużego zainteresowania, jakie wzbudził Superbet Rapid & Blitz Poland 2023.

– Do ostatniej chwili trwała fantastyczna rywalizacja. Liczyła się każda sekunda. Nie byliśmy niczego pewni, więc zarówno gracze, jak i kibice, byli trzymani w napięciu do samego końca turnieju. (…) Odwiedziła nas cała masa kibiców, turniej był ekscytujący, rozgrywany we wspaniałej atmosferze. (…) Tegoroczna edycja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. To nas motywuje na przyszłość – cieszy się Adam Lamentowicz, prezes polskiego oddziału spółki Superbet.

fot. Rafał Oleksiewicz

Zawody zakończyły się uroczystą ceremonią wręczenia nagród. Turniej rozgrywany w Warszawie miał prawdziwie gwiazdorską obsadę. Poza czołówką rankingu szachów szybkich (Magnus Carlsen, Wesley So, Jan-Krzysztof Duda, Richard Rapport, Maxim Vachier-Lagrave) grali jeszcze nasz arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz Anish Giri, Levon Aronian, Bogdan-Daniel Deac i Kirił Szewczenko.

– Z mojego wyniku nie mogę być zadowolony, ale wygrana z Magnusem Carlsenem po jakimś czasie będzie dobrze smakować. (…) Ostatnie miejsce to nic przyjemnego dla sportowca, ale jeśli już się na nim w ogóle znaleźć, to w towarzystwie tak wybitnych rywali – mówi arcymistrz Radosław Wojtaszek, drugi z Polaków startujący w stolicy.

W ramach całego cyklu Grand Chess Tour odbył się już turniej w Bukareszcie (szachy klasyczne), a po Warszawie szachiści spotkają się jeszcze w Zagrzebiu, by pod koniec roku przenieść się do Saint Louis w USA, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się ostatni, piąty turniej.

fot. Rafał Oleksiewicz

***

Klasyfikacja generalna turnieju:

  1. Magnus Carlsen 23,5 pkt
  2. Jan-Krzysztof Duda 22,5
  3. Wesley So 21
  4. Maxim Vachier-Lagrave 20,5
  5. Levon Aronian 20
  6. Richard Rapport 17,5
  7. Anisz Giri 14,5
  8. Kirił Szewczenko 12,5
  9. Bogdan-Daniel Deac 12
  10. Radosław Wojtaszek 11

Biuro Prasowe Superbet Rapid & Blitz Poland 

drukuj