fot. Rafał Oleksiewicz

Najlepsi szachiści świata wezmą udział w warszawskim turnieju

W Polsce jeszcze nie było tak mocno obsadzonego turnieju szachów szybkich. Superbet Rapid & Blitz Poland przyciągnie do Polski sześciu najwyżej sklasyfikowanych zawodników, a wśród nich nie zabraknie legendy dyscypliny – Magnusa Carlsena. Z całą światową czołówką boje toczyć będą dwaj nasi arcymistrzowie – Jan-Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek. 


Bardzo rzadko zdarza się, by w turnieju uczestniczyła cała aktualna czołówka światowego rankingu. A tak będzie w Warszawie, gdy w dniach 20-25 maja 2023 roku do Centrum Konferencyjnego Polin przyjadą najlepsi szachiści.

– Superbet Rapid & Blitz to najsilniej obsadzony turniej szachowy w Polsce w 2023 roku. (…) W stolicy będziemy mieli wszystkich graczy z TOP 6 światowego rankingu szachów szybkich. Dla kibiców wyjątkowa będzie nie tylko możliwość obserwowania arcymistrzów na żywo, ale na pewno pojawi się szansa na zdjęcia z gwiazdami i autografy. Rozgrywki z Polski będą śledzone przez miliony fanów z kilkudziesięciu krajów świata – cieszy się Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE).

fot. Rafał Oleksiewicz

Poza czołową szóstką w rankingu szachów szybkich (Magnus Carlsen, Ding Liren, Wesley So, Jan-Krzysztof Duda, Richard Rapport, Maxim Vachier-Lagrave) w Warszawie zagrają jeszcze arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz Anish Giri, Bogdan-Daniel Deac i Kirił Szewczenko.

– Cieszę się, że najlepsi szachiści świata po raz kolejny spotkają się w Warszawie. (…) Tym razem zobaczymy też najlepszego szachistę świata – Magnusa Carlsena, który jak magnes przyciąga kibiców. W tym roku gram w całym cyklu Grand Chess Tour, za co serdecznie dziękuję organizatorom. Miło wspominam zeszłoroczne zwycięstwo w Warszawie, ale to już historia. Teraz jest to nowy turniej i na pewno chętnych na miejsce na podium jest więcej. Będę robił swoje i w każdym pojedynku dam z siebie wszystko. Myślę, że podczas Superbet Rapid & Blitz Poland dostarczymy kibicom wielu emocji i radości. Wszystkich chętnych zapraszam do Centrum Konferencyjnego Polin. Organizatorzy przygotują wiele niespodzianek i dodatkowych atrakcji – mówi Jan-Krzysztof Duda.

fot. GTC

Szachiści w Polin zagrają najpierw w turnieju szachów szybkich. Później czołowi zawodnicy świata rywalizować będą w szachach błyskawicznych. Turniej zakończy się 25 maja uroczystą ceremonią wręczenia nagród.

W ramach całego cyklu odbędą się turnieje w Bukareszcie (4-16 maja, szachy klasyczne), a po Warszawie szachiści spotkają się jeszcze w Zagrzebiu, by pod koniec roku przenieść się do Saint Louis w USA, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się ostatni, piąty turniej.

– Społeczność szachowa to ponad sześćset milionów ludzi na całym świecie, a szachy są najbardziej popularną grą planszową na naszym globie. W naszym kraju ten sport rozwija się w zawrotnym tempie. Cieszę się, że odnosimy sukcesy, a w naszym turnieju wystąpią Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. W zeszłym roku debiutowaliśmy z turniejem w Polsce i był on dla nas wszystkich bardzo udany. Cieszę się, że bierzemy udział w promocji tak istotnego sportu – podkreśla Adam Lamentowicz, prezes zarządu polskiej spółki Superbet.

fot. Rafał Oleksiewicz

Superbet Rapid & Blitz Poland

drukuj