fot. Paweł Skraba

Jan Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach

Szachowy arcymistrz Jan Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata. To największy sukces w historii polskich szachów.

Po 13 partiach bez porażki Jan Krzysztof Duda dokonał tego, czego spodziewało się niewielu. Puchar świata to bowiem turniej obsadzony najlepszymi szachistami na świecie z aktualnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem na czele. Z Norwegiem Polak rozprawił się w półfinale. W samym finale zaś przyszedł czas na Rosjanina, Siergieja Karjakina. Pierwsza partia byłą krótka i zakończyła się remisem. Na poziom gry, jaki zaprezentował Polak, grając białymi z podziwem patrzył cały szachowy świat.

– Jest strasznie dużo różnych motywów i narmajniej można pójść na taką pozycję, gdzie już mamy pionka więcej, ja bym się nie zdziwił, gdybyśmy po goniec F7 zobaczyli rezygnację Siergieja Karjakina – powiedział Mateusz Bartel, arcymistrz szachowy.

Chwilę później nastąpiła rezygnacją utalentowanego Rosjanina.

– Oczywiście to turniej mojego życia, nigdy przenigdy bym się tego nie spodziewał. Jeśli mam być szczery, to nie wiem, jak do tego doszło – powiedział tuż po wygraniu Pucharu świata Jan Krzysztof Duda.

A tak swoją porażkę komentował rosyjski arcymistrz.

– W finale straciłem energię, ale nadal jestem szczęśliwy, że zakwalifikowałem się do turnieju pretendentów. Gratulacje dla Jana Krzysztofa Dudy za imponujący turniej – napisał Sergey Krjakin.

Gratulacje Janowi Krzysztofowi Dudzie złożył również wiceprezydent międzynarodowej federacji szachowej.

– Myślę, że on w pełni na to zasłużył, zagrał wiele niesamowitych partii i znalazł sposób na wygranie turnieju – akcentował Łukasz Turlej.

Liczne sukcesy Jana Krzysztofa Dudy doprowadziły do popularyzacji szachów wśród Polaków. Poczynania arcymistrza śledziły w internecie tysiące kibiców.

– Dziękuję wszystkim za kibicowanie i wsparcie, byliście mega. Super się cieszę z sukcesu. Dziękuję wszystkim. Pozdrowienia z Soczi – podziękował Jan Krzysztof Duda.

Polski arcymistrz za wygraną zgarnął 110 tysięcy dolarów. Wygrał także prawo do gry w turnieju pretendentów. Jest pierwszym Polakiem, który dokonał tej sztuki. Jeśli i tam zwycięży, ponownie spotka się z Magnusem Carlsenem, tym razem w meczu o mistrzostwo świata. Jan Krzysztof Duda jest jednym z niewielu szachistów, którzy potrafią ograć Norwega. Oznacza to, że przed polskimi szachami stoi świetlana przyszłość.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl