fot. WOT

Terytorialsi z 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli intensywne szkolenie wyrównawcze

W 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończyło się szkolenie wyrównawcze. To opcja dla osób, które mają już złożoną przysięgę wojskową. Terytorialsi przeszli intensywne szkolenie.

„Ósemka” to ośmiodniowe szkolenie uzupełniające dla osób, które już kiedyś służyły w Wojsku Polskim. Obejmuje ono zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Kończy je pętla taktyczna – kilkunastogodzinne wyzwanie, podczas którego terytorialsi są sprawdzani z nauczanego materiału.

fot. WOT

Zadanie od rana do późnego wieczora

Szkolenie jest bardzo intensywne i zawiera elementy przygotowujące do uczestnictwa we współczesnym „teatrze” działań wojennych. Trening ochotników zakończyła tzw. „pętla taktyczna”. To egzamin, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, zerwanie kontaktu ogniowego czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze.

Terytorialsi musieli pokonać ponad 20-kilometrową trasę w pełnym oporządzeniu oraz zaliczyć egzaminy z nauczanych dotychczas umiejętności. Instruktorzy pełnili tylko rolę duchów – obserwowali grupy i ich działania. Interweniować mieli tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Grupa musiała poruszać się samodzielnie, korzystając z mapy oraz kompasu, podobnie jak może to mieć miejsce w warunkach bojowych.

– Pętla była wymagająca, ale byliśmy na nią dobrze przygotowani. Najbardziej podobał mi się podpunkt zrywania kontaktu ogniowego, gdzie użyto środków pozoracji. Wtedy adrenalina wzrosła. Było ciężko, ale na końcu jest uśmiech – mówi jeden z nowych żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. WOT

18. Stołeczna zaprasza w swoje szeregi

Marcowa „ósemka” była pierwszym z trzech szkoleń wyrównawczych w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2023 roku. Kolejne będą miały miejsce w czerwcu oraz wrześniu. Na żołnierzy czeka nowoczesny sprzęt oraz możliwość odnowienia wojskowej kariery w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej. Do końca roku odbędą się także trzy szkolenia podstawowe. To wybór dla osób bez styczności z armią. Szkolenie takie trwa 16 dni i kończy się uroczystą przysięgą wojskową. W ostatniej, zorganizowanej w lutym przez 18. SBOT, na Placu Zamkowym słowa roty przysięgi złożyło ponad 150 osób.

fot. WOT

Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju.

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Warto też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rekrutera, do których kontakty znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

fot. WOT

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl